Black+Decker BDCJS20C Jig Saw, Battery Included, 20 V, 3/4 in L Stroke, 2500 spm
Stanley Black & Decker
Loading Purchase Count
Details
Our 20 V MAX* variable speed cordless jigsaw delivers cutting versatility and compact portability. Take on projects with a powerful motor delivering 2500 rpm and the convenience of a cordless tool. Features tool-free blade change, making it easy to quickly change blades and get right back to your project. A built-in dust blower and clear line of sight help you make accurate detail cuts. Ideal for precise cuts in wood and a variety of other materials.
Specs
Id 249305
SKU 9837170
PartNo BDCJS20C
UPC 885911529273
Country of Origin China
Tool Only/Battery Included Battery Included
Voltage Rating 20 V
Stroke Length 3/4 In
Strokes Per Minute 2500 Spm
Includes (1) Jig Saw Blade, (1) Battery, (1) Charger
Control Type Variable Speed Trigger
Blade Type T-Shank, U-Shank
Battery Type Lithium-Ion
CID 9
You Might Also Like
MilwaukeeMilwaukee 2737-20 Jig Saw, Tool Only, 18 V, 5 Ah, 5-1/2 in Wood Cutting Capacity, 1 in L Stroke, 3500 spm
Milwaukee 2737-20 Jig Saw, Tool Only, 18 V, 5 Ah, 5-1/2 in Wood Cutting Capacity, 1 in L Stroke, 3500 spm
Tool Only/Battery Included
Tool Only
Voltage Rating
18 V