Bosch GST18V-50N Jig Saw, Tool Only, 18 V, 4.9 in Cutting Capacity, 1 in L Stroke, 3500 spm
Robert Bosch Gmbh
Loading Purchase Count
Details
This 18 V cordless jig saw is engineered for curve cuts, delivering strong and manageable power. The Bosch GST18V-50 18 V top handle jig saw provides corded performance, with a cutting capability up to 4.9 in in wood and 0 to 3500 spm speed. It provides a variable speed dial allows matching the speed to material. It has a variable speed trigger, which provides further control over the operating speed by feathering the trigger. The jig saw has four orbital action settings for cut control. The large die-cast aluminum footplate with no-mar plastic overshoe to help prevent damage to the workpiece. It is compatible with guide rail and circle adapter. The cut lines stay visible due to the dust blower and LED light. The jig saw features a tool-free T-shank blade change system.
Specs
Id 280886
SKU 8928905
PartNo GST18V-50N
UPC 000346806861
Tool Only/Battery Included Tool Only
Voltage Rating 18 V
Cutting Capacity 4.9 In
Stroke Length 1 In
Strokes Per Minute 3500 Spm
Includes (1) T-Shank Jig Saw Blade, (1) Anti-Splinter Insert And (1) Plastic Overshoe
Control Type Variable Speed
Blade Type T-Shank
Battery Type Lithium-Ion
CID 9
Documents
You Might Also Like
BoschBosch JS365 Jig Saw, 6.5 A, 0.87 in Aluminum, 0.37 in Mild Steel, 3.5 in Soft Wood Cutting Capacity, 1 in L Stroke
Bosch JS365 Jig Saw, 6.5 A, 0.87 in Aluminum, 0.37 in Mild Steel, 3.5 in Soft Wood Cutting Capacity, 1 in L Stroke
Amp Rating
6.5 A
Cutting Capacity
0.87 In Aluminum, 0.37 In Mild Steel, 3.5 In Soft Wood
Stroke Length
1 In
Strokes Per Minute
500 To 3100 Spm
Includes
Blade Type
T-Shank
Cutting Action
Orbital
Control Type
Trigger Switch
Handle Type
Ergonomic
Cord Length
MilwaukeeMilwaukee 2737-20 Jig Saw, Tool Only, 18 V, 5 Ah, 5-1/2 in Wood Cutting Capacity, 1 in L Stroke, 3500 spm
Milwaukee 2737-20 Jig Saw, Tool Only, 18 V, 5 Ah, 5-1/2 in Wood Cutting Capacity, 1 in L Stroke, 3500 spm
Tool Only/Battery Included
Tool Only
Voltage Rating
18 V