Canarm LED-SM11DL-BN-C Disk Light, 120 V, 22 W, LED Lamp, 1540, 3000 K Color Temp, Brushed Nickel Fixture
Canarm
Loading Purchase Count
Details
Canarm Disk Light, 120 V, Wattage Rating: 22 W, Lamp Type: LED, Average Life: 50000 hr, Color Temperature: 3000 K, Lumens: 1540, Light Color: Warm White, Shade Material: Acrylic, Ballast/Driver Type: Dimmable, Fixture Finish: Brushed Nickel, Dimensions: 11 in W x 1 in H
Specs
Id 202141
SKU 9405374
PartNo LED-SM11DL-BN-C
UPC 062345406619
Voltage Rating 120 V
Wattage Rating 22 W
Lamp Type LED
Average Life 50000 Hr
Color Temperature 3000 K
Lumens 1540
Light Color Warm White
Shade Material Acrylic
Ballast/Driver Type Dimmable
Fixture Finish Brushed Nickel
Dimensions 11 In W X 1 In H
CID 9
Documents
You Might Also Like
WestinghouseWestinghouse 6308900 Ceiling Light Fixture, 120 V, 15 W, 1-Lamp, LED Lamp, 1000 Lumens Lumens, 3000 K Color Temp
Westinghouse 6308900 Ceiling Light Fixture, 120 V, 15 W, 1-Lamp, LED Lamp, 1000 Lumens Lumens, 3000 K Color Temp
Dimensions: 11 In Dia X 3-7/16in H
Voltage Rating
120 V
Wattage Rating
15 W
Number Of Lamps
1
Lamp Type
LED
Lamp Base
Integrated
Average Life
50,000 Hr
Color Rendering Index (CRI)
80
Color Temperature
3000 K
Lumens
1000 Lumens
Light Color
Bright White
Shade Material
Alabaster Glass
Shade Color
White
Ballast/Driver Type
Dimmable
Fixture Material
Steel
Fixture Finish
Oil-Rubbed Bronze
Dimensions
11 In Dia X 3-7/16in H
Includes
Flush-Mount Ceiling Fixture, Mounting Hardware
Boston HarborBoston Harbor ZD13-BN-C Ceiling Light Fixture, 0.17 A, 120 V, 20 W, 2-Lamp, LED Lamp, 1500, 3000 K Color Temp
Boston Harbor ZD13-BN-C Ceiling Light Fixture, 0.17 A, 120 V, 20 W, 2-Lamp, LED Lamp, 1500, 3000 K Color Temp
Dimensions: 13 In
Voltage Rating
120 V
Current Rating
0.17 A
Wattage Rating
20 W
Lamp Wattage
20 W
Number Of Lamps
2
Lamp Type
LED
Average Life
30000 Hr
Color Rendering Index (CRI)
81
Color Temperature
3000 K
Lumens
1500
Light Color
Warm White
Shade Material
Glass
Shade Color
Frosted
Ballast/Driver Type
Dimmable
Cord Size
6 In
Fixture Material
Metal
Fixture Color
Brushed Nickel
Fixture Finish
Brushed Nickel
Dimensions
13 In
MetaluxMetalux WP Series 2WP1540R Utility Wrap Light, 0.13 A, 120 V, 15 W, 2-Lamp, LED Lamp, 1811 Lumens, Steel Fixture
Metalux WP Series 2WP1540R Utility Wrap Light, 0.13 A, 120 V, 15 W, 2-Lamp, LED Lamp, 1811 Lumens, Steel Fixture
Dimensions: 24 In L X 5 In W X 2-1/2 In H
120 V
Current Rating
0.13 A
15 W
Lamp Wattage
15 W