ETI FMNL-11IN-900LM-8-CP3-SV-TD-ORB Flush-Mount Light, 120 V, 14 W, 2-Lamp, LED Lamp, 900 Lumens Lumens, Black Fixture
Eti Solid State Lighting
Loading Purchase Count
Details
ETI Flush-Mount Light, 120 V, Wattage Rating: 14 W, Number of Lamps: 2, Lamp Type: LED, Average Life: 50,000 hr, Color Rendering Index (CRI): 80, Color Temperature: 3000, 4000, 5000 K, Lumens: 900 Lumens, Ballast/Driver Type: Dimmable, Fixture Color: Black, Fixture Finish: Oil-Rubbed Bronze, Dimensions: 11 in Dia
Specs
Id 240922
SKU 5347240
PartNo FMNL-11IN-900LM-8-CP3-SV-TD-ORB
UPC 849489063614
Voltage Rating 120 V
Wattage Rating 14 W
Number Of Lamps 2
Lamp Type LED
Average Life 50,000 Hr
Color Rendering Index (CRI) 80
Color Temperature 3000, 4000, 5000 K
Lumens 900 Lumens
Ballast/Driver Type Dimmable
Fixture Color Black
Fixture Finish Oil-Rubbed Bronze
Dimensions 11 In Dia
CID 9
Documents
You Might Also Like
HaloHalo SMX14 Series SMX14RLSFSD2W Edgeless Downlight, 26.16 W, 120 V, LED Lamp, Polycarbonate, Matte
Halo SMX14 Series SMX14RLSFSD2W Edgeless Downlight, 26.16 W, 120 V, LED Lamp, Polycarbonate, Matte
Material: PolycarbonateDimensions: 14 In Dia X 1.89 In H
Voltage Rating
120 V
Current Rating
0.13 A
Wattage Rating
26.16 W
Trim Type
Trimless
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Type
LED
Lamp Wattage
125 W
Insulation Type
IC
Mounting Type
Surface
Driver Type
Constant Current
Average Life
50,000 Hr
Lumens
1200, 1600, 2000 Lumens
Color Temperature
2700, 3000, 3500, 4000, 5000 K
Color Rendering Index (CRI)
90
Recessed Can Diameter
14 In
Trim Color
White
Material
Polycarbonate
Finish
Matte
Dimmable
Dimmable
Dimensions
14 In Dia X 1.89 In H
Includes
E26 Medium Socket Adapter, Mounting Hardware And Orange LED Quick-Connect
ETIETI Altair Series 63322101 Canless Downlight, 10 W, 120 V, 1-Lamp, LED Lamp
ETI Altair Series 63322101 Canless Downlight, 10 W, 120 V, 1-Lamp, LED Lamp
Dimensions: 4.094 In Dia
Voltage Rating
120 V
Wattage Rating
10 W
Lamp Type
LED
Lamp Wattage
10 W
Housing Type
Aluminum
Mounting Type
Recessed
Ballast Type
Number Of Lamps
1
Average Life
110,000 Hr
Lumens
800 Lumens
Color Temperature
2700, 3000, 3500, 4000, 5000 K
Color Rendering Index (CRI)
>=90
Ceiling Opening Size
4.094 In
Yes
Dimensions
4.094 In Dia
Temperature Rating
-4 To 104 Deg F
HaloHalo ARFL Series ARFL15DBZ Flood Light, 120 V, 15 W, LED Lamp, 1789 Lumens, 2700, 3000, 3500, 4000, 5000 K Color Temp (Pack of 4)
Halo ARFL Series ARFL15DBZ Flood Light, 120 V, 15 W, LED Lamp, 1789 Lumens, 2700, 3000, 3500, 4000, 5000 K Color Temp (Pack of 4)
Dimensions: 6.65 In H X 7.75 In W X 5.31 In D
120 V
Current Rating
0.125 A
15 W