Feit Electric BPPLD26E841LEDG2HDRP LED Bulb, PL Lamp, 26 W Equivalent, G24Q-3 Lamp Base, Non-Dimmable, Cool White
Feit Electric
Loading Purchase Count
Details
Upgrade your existing 26 W PL fixtures to advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric plug-and-play PL LED lamp. This four-pin G24Q-3 PL bulb produces 1200 Lumens of 4100 K cool white light, ideal for general-purpose and task lighting. It uses only uses 10 W of electricity - saving up to 62% over equivalent 26 W fluorescent bulbs. Installation is easy - no replacement of the ballast or installation of LED driver required. Feit Electric PL lamps have an average life of 25,000 hr/22.8 years, are RoHS compliant and are 100% mercury-free. The estimated energy cost is only dollar 1.20/year. Choose a dependable bulb for general-purpose residential or commercial applications.
Specs
Id 299109
SKU 7482458
PartNo BPPLD26E841LEDG2HDRP
Country of Origin China
Wattage Rating 10 W
Voltage Rating 120 To 277 VAC
Lamp Base G24Q-3
Lamp Shape PL
Lumens 1200 Lumens
Dimmable Non-Dimmable
Light Color Cool White
Color Temperature 4100 K
Color Rendering Index (CRI) 80
Average Life 25,000 Hr
Dimensions 6.4 In L X 1.3 In W
Incandescent Equivalent 26 W
Efficiency 61.5 Lumens/W
Suitable For General-Purpose Lighting
Additional Information 22.8 Years Lamp Life, Damp Safety Location
CID 9
Documents
You Might Also Like
Feit ElectricFeit Electric ADJ4000/3CCT/LED Multi-Directional LED Light, 300 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Non-Dimmable, White
Feit Electric ADJ4000/3CCT/LED Multi-Directional LED Light, 300 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Non-Dimmable, White
Dimensions: 16 In L X 16 In W
Wattage Rating
35 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Finish
White
Lumens
4000 Lumens
Dimmable
Non-Dimmable
Light Color
Bright White/Cool White/Daylight
Color Temperature
3000, 4000, 5000 K
Color Rendering Index (CRI)
80
Average Life
25,000 Hr
Beam Angle
105 Deg
Dimensions
16 In L X 16 In W
Incandescent Equivalent
300 W
Efficiency
88.3 Lumens/W
Suitable For
Office, Garage Or Warehouse Lighting, Task Lighting
Additional Information
22.8 Years Lamp Life, Damp Safety Location
Feit ElectricFeit Electric OM100DM/6WYCA/2 LED Bulb, A21 Lamp, 100 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable, White
Feit Electric OM100DM/6WYCA/2 LED Bulb, A21 Lamp, 100 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable, White
Dimensions: 4.8 In L X 2.5 In W
Wattage Rating
17.5 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Shape
A21
Lamp Finish
White
Lumens
1600 Lumens
Dimmable
Light Color
Soft White To Daylight
Color Temperature
2700, 3000, 3500, 4000, 5000 K
Color Rendering Index (CRI)
90
Average Life
25,000 Hr
Dimensions
4.8 In L X 2.5 In W
Incandescent Equivalent
100 W
Efficiency
82.5 Lumens/W
Suitable For
General-Purpose Lighting
Additional Information
Feit ElectricFeit Electric T4819/LEDIF/41K LED Fluorescent Tube, Linear, T48 Lamp, 40 W Equivalent, G13 Medium Lamp Base, White (Pack of 4)
Feit Electric T4819/LEDIF/41K LED Fluorescent Tube, Linear, T48 Lamp, 40 W Equivalent, G13 Medium Lamp Base, White (Pack of 4)
Dimensions: 47.8 In L X 1.1 In W
Type
Linear
18.5 W
100 To 277 V
G13 Medium
Lamp Shape
T48
Non-Dimmable
Cool White
80
Beam Angle
180 Deg
47.8 In L X 1.1 In W
Operating Temperature
-13 Deg F
40 W