Feit Electric OM300/830/LED LED Bulb, General-Purpose, A23 Lamp, 300 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Non-Dimmable
Feit Electric
Loading Purchase Count
Details
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric OM300/830/LED high-lumen LED light bulb. This 3000 K bright white bulb produces 4060 Lumens while using only 33 W of energy - up to 87% less energy than an equivalent 300 W incandescent light bulb. Feit Electric high-lumen A23 bulbs have an average life of 25,000 hr/23 years are RoHS compliant and are 100% mercury-free. Choose a dependable Feit Electric high-lumen bulb for your residential or commercial applications.
Specs
Id 280330
SKU 0273557
PartNo OM300/830/LED
Type General-Purpose
Wattage Rating 33 W
Voltage Rating 120 V
Lamp Base E26 Medium
Lamp Shape A23
Lumens 4060 Lumens
Dimmable Non-Dimmable
Light Color Bright White
Color Temperature 3000 K
Color Rendering Index (CRI) 80
Average Life 25,000 Hr
Beam Angle 40 Deg
Dimensions 6.4 In L X 3.3 In W
Operating Temperature -13 Deg F
Incandescent Equivalent 300 W
Efficiency 123 Lumens/W
Suitable For Ceiling Fixtures, Pendants, Table Lamps
Additional Information 22.8 Years Lamp Life, Damp Safety Location
CID 9
Documents
You Might Also Like
Feit ElectricFeit Electric BPA1560C850LED/2 Filament LED Bulb, General-Purpose, A15 Lamp, 60 W Equivalent, E12 Candelabra Lamp Base
Feit Electric BPA1560C850LED/2 Filament LED Bulb, General-Purpose, A15 Lamp, 60 W Equivalent, E12 Candelabra Lamp Base
Dimensions: 3.4 In L X 1.9 In W
Type
General-Purpose
Wattage Rating
6 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E12 Candelabra
Lamp Shape
A15
Lamp Material
Glass
Lamp Finish
Clear
Lumens
500 Lumens
Dimmable
Dimmable
Light Color
Daylight
Color Temperature
5000 K
Color Rendering Index (CRI)
80
Luminous Intensity
83.33 Lumens/W
Average Life
15,000 Hr
Dimensions
3.4 In L X 1.9 In W
Operating Temperature
-13 Deg C
Incandescent Equivalent
60 W
Suitable For
Ceiling Fixtures, Ceiling Fans, Coach Lanterns, Wall Sconces
Additional Information
13.7 Years Lamp Life, Damp Safety Location
Feit ElectricFeit Electric A800/827/10KLED LED Bulb, General-Purpose, A19 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Non-Dimmable
Feit Electric A800/827/10KLED LED Bulb, General-Purpose, A19 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Non-Dimmable
Dimensions: 4.2 In L X 2.3 In W
Type
General-Purpose
Wattage Rating
10 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Shape
A19
Lumens
800 Lumens
Non-Dimmable
Light Color
Soft White
Color Temperature
2700 K
Color Rendering Index (CRI)
80
Luminous Intensity
0.8 Lumens/W
Average Life
11,000 Hr
Beam Angle
270 Deg
Dimensions
4.2 In L X 2.3 In W
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
60 W
Efficiency
80 Lumens/W
Suitable For
Ceiling Fixtures, Outdoor Lighting, Table Lamps
Additional Information
10 Years Lamp Life, Damp Safety Location
Feit ElectricFeit Electric OM200/830/LED LED Bulb, General-Purpose, A21 Lamp, 200 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Non-Dimmable
Feit Electric OM200/830/LED LED Bulb, General-Purpose, A21 Lamp, 200 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Non-Dimmable
Dimensions: 5.6 In L X 2.8 In W
25 W
120 V
E26 Medium
A21
3050 Lumens
Non-Dimmable
Bright White
Beam Angle
40 Deg
5.6 In L X 2.8 In W
200 W