Eaton Cooper Wiring TRUSBAC15 Series TRUSBAC15W-K-L Duplex Receptacle, 2-Pole, 5 A, 125 VAC, 2-USB Port, Type A, C USB White
Eaton
    Loading Purchase Count
    Details
    Eaton Cooper Wiring TRUSBAC15 Duplex Receptacle, 125 VAC, 5 A, Frequency Rating: 130 kHz, Number of Poles: 2, Number of Wires: 3, Number of USB Ports: 2, USB Type: Type A, C, Wiring Type: Back, Side, Wire Size: 10 to 14 AWG, NEMA Configuration: NEMA 5-15R, Operating Temperature: -4 to 140 deg F, Strap Mounting, Thermoplastic/Steel, White, Dimensions: 4.19 in H x 1.3 in W x 1.67 in D
    Specs
    Id 178990
    SKU 4896361
    PartNo TRUSBAC15W-K-L
    UPC 032664755880
    Voltage Rating 125 VAC
    Current Rating 5 A
    Frequency Rating 130 KHz
    Number Of Poles 2
    Number Of Wires 3
    Number Of USB Ports 2
    USB Type Type A, C
    Wiring Type Back, Side
    Wire Size 10 To 14 AWG
    NEMA Configuration NEMA 5-15R
    Operating Temperature -4 To 140 Deg F
    Mounting Type Strap
    Material Thermoplastic/Steel
    Color White
    Dimensions 4.19 In H X 1.3 In W X 1.67 In D
    CID 9
    Documents
    You Might Also Like
    Eaton Cooper WiringEaton Cooper Wiring TRUSBAC20 Series TRUSBAC20V-K-L Duplex Receptacle, 2-Pole, 5 A, 125 VAC, 2-USB Port, Type A, C USB Ivory
    Eaton Cooper Wiring TRUSBAC20 Series TRUSBAC20V-K-L Duplex Receptacle, 2-Pole, 5 A, 125 VAC, 2-USB Port, Type A, C USB Ivory
    Material: Thermoplastic/SteelColor: IvoryDimensions: 4.19 In H X 1.3 In W X 1.67 In D
    Voltage Rating
    125 VAC
    Current Rating
    5 A
    Frequency Rating
    130 KHz
    Number Of Poles
    2
    Number Of Wires
    3
    Number Of USB Ports
    2
    USB Type
    Type A, C
    Wiring Type
    Back, Side
    Wire Size
    10 To 14 AWG
    NEMA Configuration
    NEMA 5-20R
    Operating Temperature
    -4 To 140 Deg F
    Mounting Type
    Strap
    Material
    Thermoplastic/Steel
    Color
    Ivory
    Dimensions
    4.19 In H X 1.3 In W X 1.67 In D
    EatonEaton TR7765RB-KB-L Series USB Combination Receptacle, Oil-Rubbed Bronze, 2-Pole, 15 A at 125 VAC, 3.6 A at 5 VDC Oil-Rubbed Bronze
    Eaton TR7765RB-KB-L Series USB Combination Receptacle, Oil-Rubbed Bronze, 2-Pole, 15 A at 125 VAC, 3.6 A at 5 VDC Oil-Rubbed Bronze
    Material: ThermoplasticColor: Oil-Rubbed BronzeDimensions: 4.19 In H X 1.3 In W X 1.4 In D
    Voltage Rating
    125 VAC, 5 VDC
    Current Rating
    15 A At 125 VAC, 3.6 A At 5 VDC
    Frequency Rating
    140 KHz
    Number Of Poles
    Number Of Wires
    3
    Number Of USB Ports
    Wiring Type
    Screw Terminals, Side And Back
    Wire Size
    14 To 12 AWG