Eaton 1107W-10-L Duplex Receptacle, 2-Pole, 15 A, 125 V, Push, Side Wiring, NEMA: 5-15R, White White
Eaton
    Loading Purchase Count
    Details
    Eaton Duplex Receptacle, 125 V, 15 A, Number of Poles: 2, Number of Wires: 3, Wiring Type: Push, Side, Wire Size: 14 to 10 AWG, NEMA Configuration: 5-15R, Operating Temperature: -4 to 140 deg F, Flush Mounting, Thermoplastic, White, Dimensions: 3.81 in H x 0.69 in W x 1.3 in D
    Specs
    Id 197471
    SKU 1540624
    PartNo 1107W-10-L
    UPC 032664749636
    Voltage Rating 125 V
    Current Rating 15 A
    Number Of Poles 2
    Number Of Wires 3
    Wiring Type Push, Side
    Wire Size 14 To 10 AWG
    NEMA Configuration 5-15R
    Operating Temperature -4 To 140 Deg F
    Mounting Type Flush
    Material Thermoplastic
    Color White
    Dimensions 3.81 In H X 0.69 In W X 1.3 In D
    CID 9
    Documents
    You Might Also Like
    Eaton Wiring DevicesEaton Wiring Devices 270B-C Duplex Receptacle, Nylon, Brown, 2-Pole, 15 A, 125 V, Push-in, Side Wiring, NEMA: 5-15R Brown
    Eaton Wiring Devices 270B-C Duplex Receptacle, Nylon, Brown, 2-Pole, 15 A, 125 V, Push-in, Side Wiring, NEMA: 5-15R Brown
    Material: NylonColor: BrownDimensions: 4.19 In L X 1.30 In W X 0.69 In D
    Voltage Rating
    125 V
    Current Rating
    15 A
    Frequency Rating
    60 Hz
    Number Of Poles
    2
    Number Of Wires
    3
    Wiring Type
    Push-in, Side
    Wire Size
    14 To 10 AWG
    NEMA Configuration
    5-15R
    Operating Temperature
    -20 To 60 Deg C
    Mounting Type
    Wall
    Material
    Nylon
    Color
    Brown
    Dimensions
    4.19 In L X 1.30 In W X 0.69 In D
    LevitonLeviton M26-T5325-TMP Duplex Receptacle, Thermoplastic, Light Almond, 2-Pole, 15 A, 125 V, Push-In, Side Wiring Light Almond
    Leviton M26-T5325-TMP Duplex Receptacle, Thermoplastic, Light Almond, 2-Pole, 15 A, 125 V, Push-In, Side Wiring Light Almond
    Material: ThermoplasticColor: Light AlmondDimensions: 4.2 In L X 1.33 In W X 0.76 In D
    Voltage Rating
    125 V
    Current Rating
    15 A
    Frequency Rating
    60 Hz
    Number Of Poles
    2
    Number Of Wires
    3
    Wiring Type
    Push-In, Side
    Wire Size
    14 AWG