Eaton Wiring Devices TRAFGF15W-K-L Duplex Receptacle Wallplate, 2 -Pole, 15 A, 125 V, Back, Side Wiring, White White
Eaton
Loading Purchase Count
Details
Eaton Wiring Devices Duplex Receptacle Wallplate, 125 V, 15 A, 60 Hz Frequency, 2 Pole, 3 Wires, Back, Side Wiring, 14 to 10 AWG Wire, 5-15R, 30 deg C Operating, PVC/Thermoplastic, White, Dimensions: 2.81 in L x 2.01 in W x 4.62 in H, Includes: Thermoplastic Wallplate
Specs
Id 183742
SKU 4636114
PartNo TRAFGF15W-K-L
UPC 032664747632
Voltage Rating 125 V
Current Rating 15 A
Frequency Rating 60 Hz
Number Of Poles 2
Number Of Wires 3
Wiring Type Back, Side
Wire Size 14 To 10 AWG
NEMA Configuration 5-15R
Operating Temperature 30 Deg C
Material PVC/Thermoplastic
Color White
Dimensions 2.81 In L X 2.01 In W X 4.62 In H
Includes Thermoplastic Wallplate
CID 9
Documents
You Might Also Like
EatonEaton TRGF20V Tamper-Resistant Self-Test GFCI Receptacle, 125 V, 20 A, NEMA: NEMA 5-20R, Back, Side Wiring, Ivory Ivory
Eaton TRGF20V Tamper-Resistant Self-Test GFCI Receptacle, 125 V, 20 A, NEMA: NEMA 5-20R, Back, Side Wiring, Ivory Ivory
Material: Polycarbonate/Steel/Thermoplastic/PVCColor: IvoryDimensions: 4.19 In H X 1.69 In W
Voltage Rating
125 V
Current Rating
20 A
Number Of Poles
2
Short Circuit Current Rating
10 KA
Grounding Type
Automatic
Number Of Wires
3
Wire Size
14 To 10 AWG
Wiring Type
Back, Side
NEMA Rating
NEMA 5-20R
Operating Temperature
-35 To 66 Deg C
Material
Polycarbonate/Steel/Thermoplastic/PVC
Color
Ivory
Dimensions
4.19 In H X 1.69 In W
EatonEaton GF20W-BX-L Receptacle, 125 V, 20 A, NEMA: 5-20R, GFCI Socket, Back, Side Wiring, White White (Pack of 10)
Eaton GF20W-BX-L Receptacle, 125 V, 20 A, NEMA: 5-20R, GFCI Socket, Back, Side Wiring, White White (Pack of 10)
Material: Polycarbonate/PVC/ThermoplasticColor: WhiteDimensions: 4.19 In H X 1.69 In W X 1.03 In D
Type
Self-Test, Slim
Voltage Rating
125 V
Current Rating
20 A
Number Of Poles
2
Socket Type
GFCI
Short Circuit Current Rating
10 KA
Grounding Type
Self-Grounding
Number Of Wires
3
Wire Size
14 To 10 AWG