Square D QO QO120GFICP Circuit Breaker, Mini, 20 A, 1 -Pole, 120 V, Fixed Trip, Plug Mounting
Schneider Electric
    SKU 6475156
    PartNo QO120GFICP
    UPC 047569522321
    Country of Origin Mexico
    Type Mini
    Voltage Rating 120 V
    Current Rating 20 A
    Operating Frequency 50/60 Hz
    Number Of Phases 1
    Number Of Poles 1
    Interrupt Rating 10 KA
    Trip Type Fixed
    Wire Size 12 To 8, 14 To 8 AWG
    Terminal Type Pressure Contact
    Number Of Spaces 1
    Mounting Type Plug
    Dimensions 0.75 In W X 2.91 In D X 4.12 In H
    Operating Temperature 104 Deg F
    CID 9
    Documents
    You Might Also Like
    Square DSquare D Homeline HOM220CP Circuit Breaker, Mini, 20 A, 2 -Pole, 120/240 V, Fixed Trip, Plug Mounting, Black Black
    Square D Homeline HOM220CP Circuit Breaker, Mini, 20 A, 2 -Pole, 120/240 V, Fixed Trip, Plug Mounting, Black Black
    Color: BlackDimensions: 2 In W X 2.98 In D X 3.13 In H
    Type
    Mini
    Voltage Rating
    120/240 V
    Current Rating
    20 A
    Operating Frequency
    50/60 Hz
    Number Of Phases
    1
    Number Of Poles
    2
    Interrupt Rating
    10 KA
    Trip Type
    Fixed
    Trip Sensitivity
    27 A
    Wire Size
    14 To 10, 14 To 8 AWG
    Terminal Type
    Clamp
    Number Of Spaces
    2
    Mounting Type
    Plug
    Color
    Black
    Dimensions
    2 In W X 2.98 In D X 3.13 In H
    Operating Temperature
    104 Deg F
    Square DSquare D Homeline HOM230CP Circuit Breaker, Mini, 30 A, 2 -Pole, 120/240 V, Fixed Trip, Plug Mounting, Black Black
    Square D Homeline HOM230CP Circuit Breaker, Mini, 30 A, 2 -Pole, 120/240 V, Fixed Trip, Plug Mounting, Black Black
    Type
    Mini
    Voltage Rating
    120/240 V
    Current Rating
    30 A
    Operating Frequency
    50/60 Hz
    Number Of Phases
    1
    Number Of Poles
    Interrupt Rating
    10 KA
    Trip Type
    Fixed
    Trip Sensitivity
    40.5 A
    Wire Size
    14 To 10, 14 To 8 AWG