Square D Homeline HOM120GFICP Circuit Breaker, Mini, 20 A, 1 -Pole, 120 V, Fixed Trip, Plug Mounting, Black Black
Schneider Electric
    SKU 6721435
    PartNo HOM120GFICP
    UPC 047569071102
    Country of Origin Mexico
    Type Mini
    Voltage Rating 120 V
    Current Rating 20 A
    Operating Frequency 50/60 Hz
    Interrupt Rating 10 KA
    Actuator Type Quick-Make, Quick-Break
    Trip Type Fixed
    Trip Sensitivity 27 A
    Wire Size 14 To 10 AWG
    Terminal Type Screw Clamp
    Mounting Type Plug
    Color Black
    You Might Also Like
    Square DSquare D Homeline CHOM230CP Circuit Breaker, Mini, Standard, 30 A, 2 -Pole, 120/240 VAC, Plug Mounting, Black Black
    Square D Homeline CHOM230CP Circuit Breaker, Mini, Standard, 30 A, 2 -Pole, 120/240 VAC, Plug Mounting, Black Black
    Color: BlackDimensions: 3 In L X 2 In W X 3 In H
    Type
    Mini, Standard
    Voltage Rating
    120/240 VAC
    Current Rating
    30 A
    10 KA
    Actuator Type
    Magnetic, Thermal
    Trip Sensitivity
    6 MA
    Wire Size
    14 To 8, 14 To 8 AWG
    Dimensions
    3 In L X 2 In W X 3 In H
    Suitable For
    Air Conditioning, Heating And Refrigeration
    Square DSquare D Homeline HOM220GFIC Miniature Circuit Breaker, GFCI, 20 A, 2-Pole, 120/240 V, Plug-In Mounting (Pack of 3)
    Square D Homeline HOM220GFIC Miniature Circuit Breaker, GFCI, 20 A, 2-Pole, 120/240 V, Plug-In Mounting (Pack of 3)
    Current Rating
    20 A
    Trip Sensitivity
    6 MA
    Wire Size
    12 To 4, 14 To 6 AWG
    Square DSquare D Homeline HOMT2020CP Circuit Breaker, Mini, Tandem, 20 A, 1 -Pole, 120/240 V, Fixed Trip, Plug Mounting Black
    Square D Homeline HOMT2020CP Circuit Breaker, Mini, Tandem, 20 A, 1 -Pole, 120/240 V, Fixed Trip, Plug Mounting Black
    120/240 V
    20 A
    Fixed
    27 A
    14 To 8 AWG