Square D HOM120DFC Circuit Breaker, Dual Function, Mini, 20 A, 1 -Pole, 120 V, Plug Mounting
Schneider Electric
    SKU 6995013
    PartNo HOM120DFC
    UPC 785901983415
    Country of Origin Mexico
    Type Dual Function, Mini
    Voltage Rating 120 V
    Current Rating 20 A
    Operating Frequency 50/60 Hz
    Interrupt Rating 10 KA
    Actuator Type Magnetic, Thermal
    Wire Size 14 To 8, 14 To 10 AWG
    You Might Also Like
    Square DSquare D Homeline HOM220GFIC Miniature Circuit Breaker, GFCI, 20 A, 2-Pole, 120/240 V, Plug-In Mounting (Pack of 3)
    Square D Homeline HOM220GFIC Miniature Circuit Breaker, GFCI, 20 A, 2-Pole, 120/240 V, Plug-In Mounting (Pack of 3)
    Current Rating
    20 A
    Trip Sensitivity
    6 MA
    Wire Size
    12 To 4, 14 To 6 AWG
    Square DSquare D Homeline HOMT2020CP Circuit Breaker, Mini, Tandem, 20 A, 1 -Pole, 120/240 V, Fixed Trip, Plug Mounting Black
    Square D Homeline HOMT2020CP Circuit Breaker, Mini, Tandem, 20 A, 1 -Pole, 120/240 V, Fixed Trip, Plug Mounting Black
    Current Rating
    20 A
    Trip Sensitivity
    27 A
    Wire Size
    14 To 8 AWG
    Terminal Type
    Lug
    Dimensions
    1 In W X 2.98 In D X 3.13 In H
    Operating Temperature
    104 Deg F
    Square DSquare D Homeline HOM230GFIC Miniature Circuit Breaker, GFCI, 30 A, 2-Pole, 120/240 V, Plug-In Mounting (Pack of 3)
    Square D Homeline HOM230GFIC Miniature Circuit Breaker, GFCI, 30 A, 2-Pole, 120/240 V, Plug-In Mounting (Pack of 3)
    GFCI
    30 A
    6 MA
    12 To 4, 14 To 6 AWG