Square D HOM120CAFIC Circuit Breaker, AFCI, Combination, 20 A, 1 -Pole, 120 V, Fixed Trip, Plug Mounting
Schneider Electric
    Loading Purchase Count
    Details
    Single-pole 1 in combination CAFCI circuit breaker is designed for arc-fault, overload and short-circuit protection of an electrical system. Designed to detect arcs that are caused by damaged, aged or improperly used wires or cords and to disconnect the power. With Time-Saver Diagnostics, advanced trip indication technology, identifying the type of fault that last occurred. White push to test button. 10 kA interrupting rating. Rated for 120 VAC. Meets Canadian Electrical code. Carded.
    Specs
    Id 162232
    SKU 1523935
    PartNo HOM120CAFIC
    UPC 785901477150
    Country of Origin Mexico
    Type AFCI, Combination
    Voltage Rating 120 V
    Current Rating 20 A
    Number Of Phases 1
    Number Of Poles 1
    Interrupt Rating 10 KA
    Trip Type Fixed
    Wire Size 14 To 8, 14 To 10 AWG
    Terminal Type Screw Clamp
    Mounting Type Plug
    Dimensions 1 In W X 2.98 In D X 3.13 In H
    Operating Temperature 104 Deg F
    CID 9
    Documents
    You Might Also Like
    Square DSquare D Homeline HOM220GFIC Miniature Circuit Breaker, GFCI, 20 A, 2-Pole, 120/240 V, Plug-In Mounting (Pack of 3)
    Square D Homeline HOM220GFIC Miniature Circuit Breaker, GFCI, 20 A, 2-Pole, 120/240 V, Plug-In Mounting (Pack of 3)
    Checking...
    Dimensions: 3.13 In H X 2 In W X 2.98 In D
    Type
    GFCI
    Voltage Rating
    120/240 V
    Current Rating
    20 A
    Number Of Phases
    1
    Number Of Poles
    2
    Interrupt Rating
    10 KA
    Trip Sensitivity
    6 MA
    Wire Size
    12 To 4, 14 To 6 AWG
    Terminal Type
    Screw Clamp
    Number Of Spaces
    2
    Mounting Type
    Plug-In
    Dimensions
    3.13 In H X 2 In W X 2.98 In D
    Operating Temperature
    104 Deg F
    Suitable For
    Homeline Electrical Panel And CSEDs With Two Spaces
    Square DSquare D Homeline HOMT2020CP Circuit Breaker, Mini, Tandem, 20 A, 1 -Pole, 120/240 V, Fixed Trip, Plug Mounting Black
    Square D Homeline HOMT2020CP Circuit Breaker, Mini, Tandem, 20 A, 1 -Pole, 120/240 V, Fixed Trip, Plug Mounting Black
    Checking...
    Color: BlackDimensions: 1 In W X 2.98 In D X 3.13 In H
    Type
    Mini, Tandem
    Voltage Rating
    120/240 V
    Current Rating
    20 A
    Operating Frequency
    50/60 Hz
    Number Of Phases
    1
    Number Of Poles
    Interrupt Rating
    10 KA
    Trip Type
    Fixed
    Trip Sensitivity
    27 A
    Wire Size
    14 To 8 AWG
    Terminal Type
    Lug
    Number Of Spaces
    Mounting Type
    Plug
    Color
    Black
    Dimensions
    1 In W X 2.98 In D X 3.13 In H
    Operating Temperature
    104 Deg F
    Square DSquare D Homeline HOM230GFIC Miniature Circuit Breaker, GFCI, 30 A, 2-Pole, 120/240 V, Plug-In Mounting (Pack of 3)
    Square D Homeline HOM230GFIC Miniature Circuit Breaker, GFCI, 30 A, 2-Pole, 120/240 V, Plug-In Mounting (Pack of 3)
    GFCI
    30 A
    6 MA
    12 To 4, 14 To 6 AWG