Federal Pacific UBIF020N Circuit Breaker, Type NC, 20 A, 1 -Pole, 120 V, Standard Trip, Plug Mounting
Connecticut Electric
Loading Purchase Count
Details
For Federal Pacific Load Centers. HACR rated. 120/240 VAC, 10,000 AIC.
Specs
Id 198629
SKU 1315159
PartNo UBIF020N
UPC 094925006018
Country of OriginMade in USA USA
Type Type NC
Voltage Rating 120 V
Current Rating 20 A
Operating Frequency 50/60 Hz
Number Of Phases 1
Number Of Poles 1
Interrupt Rating 10 KA
Trip Type Standard
Wire Size 14 To 10 AWG
Terminal Type Lug
Mounting Type Plug
Dimensions 3.36 In L X 0.5 W X 2.55 H
Suitable For Federal Pacific Electric Load Centers
CID 9
Documents
You Might Also Like
SiemensSiemens Q220 Circuit Breaker, Mini, 20 A, 2 -Pole, 120/240 V, Fixed Trip, Plug Mounting
Siemens Q220 Circuit Breaker, Mini, 20 A, 2 -Pole, 120/240 V, Fixed Trip, Plug Mounting
Dimensions: 2 In L X 3 In W X 3 In H
Type
Mini
Voltage Rating
120/240 V
Current Rating
20 A
Operating Frequency
50/60 Hz
Number Of Phases
1
Number Of Poles
2
Interrupt Rating
10 KA
Frame Type
QP
Actuator Type
Magnetic, Thermal
Trip Type
Fixed
Wire Size
14 To 6, 14 To 6 AWG