Eaton BRP120DF Circuit Breaker, AFCI, BR, GFCI, 20 A, 1-Pole, 120 VAC, Plug
Eaton
    Loading Purchase Count
    Details
    Eaton Circuit Breaker, AFCI, BR, GFCI, 120 VAC, 20 A, Number of Poles: 1, Interrupt Rating: 10 kA, Wire Size: 14 to 4 AWG, Plug Mounting, Dimensions: 2.9 in L x 2.9 in W x 0.9 in H
    Specs
    Id 199219
    SKU 7343056
    PartNo BRP120DF
    UPC 786670009207
    Type AFCI, BR, GFCI
    Voltage Rating 120 VAC
    Current Rating 20 A
    Number Of Poles 1
    Interrupt Rating 10 KA
    Wire Size 14 To 4 AWG
    Mounting Type Plug
    Dimensions 2.9 In L X 2.9 In W X 0.9 In H
    CID 9
    Documents
    You Might Also Like
    Square DSquare D QO QO120PAFGFC Miniature Circuit Breaker, Combination Arc Fault, 20 A, 1-Pole, 120 VAC, Plug-In (Pack of 3)
    Square D QO QO120PAFGFC Miniature Circuit Breaker, Combination Arc Fault, 20 A, 1-Pole, 120 VAC, Plug-In (Pack of 3)
    Dimensions: 2.72 In H X 0.75 In W X 4.1 In D
    Type
    Combination Arc Fault
    Voltage Rating
    120 VAC
    Current Rating
    20 A
    Operating Frequency
    60 Hz
    Number Of Poles
    1
    Interrupt Rating
    10 KA
    Actuator Type
    Quick-Break, Quick-Make, Toggle
    Wire Size
    14 To 8 AWG