Cutler-Hammer BRN120DF Circuit Breaker, BR, 20 A, 1 -Pole, 120 V, Plug Mounting
Eaton
    Loading Purchase Count
    Details
    Cutler-Hammer Circuit Breaker, BR, 120 V, 20 A, 1 ph, 1 Pole, 10 kA Interrupt, Magnetic, Thermal Actuator, 14 to 4 AWG Wire, Plug Mounting, Dimensions: 2.9 in L x 2.9 in W x 0.9 in H
    Specs
    Id 191984
    SKU 7240096
    PartNo BRN120DF
    UPC 786689059699
    Type BR
    Voltage Rating 120 V
    Current Rating 20 A
    Number Of Phases 1
    Number Of Poles 1
    Interrupt Rating 10 KA
    Actuator Type Magnetic, Thermal
    Wire Size 14 To 4 AWG
    Mounting Type Plug
    Dimensions 2.9 In L X 2.9 In W X 0.9 In H
    CID 9
    You Might Also Like
    SiemensSiemens D230 Circuit Breaker, Low Voltage, QD, 30 A, 2 -Pole, 120/240 VAC, Plug Mounting
    Siemens D230 Circuit Breaker, Low Voltage, QD, 30 A, 2 -Pole, 120/240 VAC, Plug Mounting
    Checking...
    Dimensions: 4.5 In W X 12.9 In D X 3.8 In H
    Type
    Low Voltage, QD
    Voltage Rating
    120/240 VAC
    Current Rating
    30 A
    Number Of Poles
    2
    Interrupt Rating
    10 KA
    Actuator Type
    Magnetic, Thermal
    Wire Size
    10 To 8, 10 To 6 AWG