Danby DBMW1121BBB Countertop Microwave, 1.1 cu-ft, 900 W, 2 Cooking Stages, Metal, Black 1.1 Cu-ft, Black
Danby Products
Loading Purchase Count
Details
The Danby DBMW1121BBB 1.1 cu-ft countertop microwave in black combines sleek design with powerful performance. Its 1.1 cu-ft capacity and 900 W of power, along with 10 adjustable power levels, handle various cooking tasks. It features six auto cook options for popcorn, potato, pizza, frozen vegetables, beverage and dinner plate, simplifying meal preparation. Express cook buttons offer immediate cooking from 1 to 6 min and the add 30 s function extends cooking time easily. Auto defrost options allow defrosting by time or weight for optimal results. The time cook feature provides precise control by manually setting cooking time. For safety, the child/control lock out option locks the control panel with a 3 s press of the Stop button and includes a two-step door safety lock. A 12 months warranty on parts and labor with carry-in service offers peace of mind.
Specs
Id 302999
SKU 2256584
PartNo DBMW1121BBB
UPC 067638033374
Capacity 1.1 Cu-ft
Voltage Rating 120 V
Current Rating 13 A
Wattage Rating 900 W
Number Of Power Levels 10
Maximum Cooking Time 1 To 6 Min
Cooking Stages 2
Display Type LED
Control Type Electronic
Door Swing Right To Left Swing
Turntable Diameter 12 In
Interior Light Type Incandescent
Interior Width 13.93 In
Interior Depth 14.05 In
Interior Height 9.96 In
Exterior Width 20.56 In
Exterior Depth 14.94 In
Exterior Height 11.81 In
Material Metal
Color Black
CID 9
Documents
You Might Also Like
DanbyDanby DBMW0721BBB Countertop Microwave, 0.7 cu-ft, 700 W, 2 Cooking Stages, Metal, Black 0.7 Cu-ft, Black
Danby DBMW0721BBB Countertop Microwave, 0.7 cu-ft, 700 W, 2 Cooking Stages, Metal, Black 0.7 Cu-ft, Black
Capacity: 0.7 Cu-ftMaterial: MetalColor: Black
Capacity
0.7 Cu-ft
Voltage Rating
120 V
Current Rating
9.5 A
Wattage Rating
700 W
Number Of Power Levels
10
Maximum Cooking Time
1 To 6 Min
Cooking Stages
2
Display Type
LED
Control Type
Electronic
Door Swing
Right To Left Swing
Turntable Diameter
10 In
Interior Light Type
Incandescent
Interior Width
12.04 In
Interior Depth
11.96 In
Interior Height
8.11 In
Exterior Width
Exterior Depth
Exterior Height
10.2 In
Material
Metal
Color
Black
DanbyDanby DBMW0921BWW Countertop Microwave, 0.9 cu-ft, 900 W, 2 Cooking Stages, Metal, White 0.9 Cu-ft, White
Danby DBMW0921BWW Countertop Microwave, 0.9 cu-ft, 900 W, 2 Cooking Stages, Metal, White 0.9 Cu-ft, White
Capacity: 0.9 Cu-ftMaterial: MetalColor: White
Capacity
0.9 Cu-ft
Voltage Rating
120 V
Current Rating
11.67 A
Wattage Rating
900 W