SharkBite EB45 Series PVA20M-SUTH-60 Pressure Regulating Valve, 1 in Connection, MNPT x FNPT, 10 to 70 psi Regulating
Reliance Worldwide Corporation
    Loading Purchase Count
    Details
    The lead-free EB45 water pressure regulator features a half cartridge design that offers the performance of a high-end, cartridge-based valve and the price of a traditional regulator. The valve construction is similar to a traditional regulator in that it retains a separate spring chamber and adjusting screw, but offers the simplicity and maintenance benefits of a cartridge-based valve. The EB45 pressure regulator valve comes factory set at 60 psi but may be adjusted between 10 to 70 psi and includes an integrated back-check feature in case the pressure in the system exceeds the incoming pressure.