Halo ARFL Series ARFL15DBZ Flood Light, 120 V, 15 W, LED Lamp, 1789 Lumens, 2700, 3000, 3500, 4000, 5000 K Color Temp (Pack of 4)
Cooper Lighting Solutions
    Loading Purchase Count
    Details
    Halo ARFL Flood Light, 120 V, 0.125 A, Wattage Rating: 15 W, Lamp Type: LED, Average Life: 50,000 hr, Color Rendering Index (CRI): >70, Beam Angle: 110 deg, Color Temperature: 2700, 3000, 3500, 4000, 5000 K, Lumens: 1789 Lumens, Fixture Material: Aluminum, Fixture Finish: Bronze, Dimensions: 6.65 in H x 7.75 in W x 5.31 in D, Wall Mounting, Includes: Remote and Decorative Wallplate Online purchases are in packages of 4.
    To purchase a single item, please visit one of our locations.
    Specs
    Id 308376
    SKU 7583818
    PartNo ARFL15DBZ
    UPC 080083260928
    Country of Origin Vietnam
    Voltage Rating 120 V
    Current Rating 0.125 A
    Wattage Rating 15 W
    Lamp Type LED
    Average Life 50,000 Hr
    Color Rendering Index (CRI) >70
    Beam Angle 110 Deg
    Color Temperature 2700, 3000, 3500, 4000, 5000 K
    Lumens 1789 Lumens
    Fixture Material Aluminum
    Fixture Finish Bronze
    Dimensions 6.65 In H X 7.75 In W X 5.31 In D
    Mounting Type Wall
    Includes Remote And Decorative Wallplate
    CID 9
    Documents
    You Might Also Like
    HaloHalo HLCE Series HLCE4079FS1E Surface-Mount Disk Light, 0.091 A, 120 V, 12.5 W, LED Lamp, 900 Lumens, Steel Fixture (Pack of 4)
    Halo HLCE Series HLCE4079FS1E Surface-Mount Disk Light, 0.091 A, 120 V, 12.5 W, LED Lamp, 900 Lumens, Steel Fixture (Pack of 4)
    Dimensions: 6.26 In Dia X 1.15 In H
    Voltage Rating
    120 V
    Current Rating
    0.091 A
    Wattage Rating
    12.5 W
    Lamp Type
    LED
    Average Life
    50,000 Hr
    Color Rendering Index (CRI)
    90+
    Beam Angle
    113 Deg
    Color Temperature
    2700, 3000, 3500, 4000, 5000 K
    Lumens
    900 Lumens
    Ballast/Driver Type
    Dimmable
    Temperature Rating
    25 Deg C
    Fixture Material
    Steel
    Fixture Finish
    Matte White
    Dimensions
    6.26 In Dia X 1.15 In H
    Includes
    Mounting And Wiring Hardware
    ETIETI SL Series C02002403D Spin Light, 120 V, 10.5 W, LED Lamp, 1000 Lumens, 3000, 4000, 5000 K Color Temp, White Fixture
    ETI SL Series C02002403D Spin Light, 120 V, 10.5 W, LED Lamp, 1000 Lumens, 3000, 4000, 5000 K Color Temp, White Fixture
    Dimensions: 7 In Dia X 3-1/2 In H
    Voltage Rating
    120 V
    Wattage Rating
    10.5 W
    Lamp Type
    LED
    Lamp Base
    E26 Medium
    Average Life
    50,000 Hr
    Color Rendering Index (CRI)
    80
    Beam Angle
    90 To 123 Deg
    Color Temperature
    3000, 4000, 5000 K
    Lumens
    1000 Lumens
    Shade Material
    Acrylic
    Temperature Rating
    -4 To 104 Deg F
    Fixture Material
    Polycarbonate
    Fixture Color
    White
    Dimensions
    7 In Dia X 3-1/2 In H
    Includes
    Speedmount Bracket
    Additional Information
    60 Hz Frequency Rating