Metalux 2NW20C3R Wraparound Light, 120 V, 20 W, LED Lamp, 2100 Lumens, 3000, 3500, 4000 K Color Temp
Cooper Lighting Solutions
    Loading Purchase Count
    Details
    Metalux Wraparound Light, 120 V, Wattage Rating: 20 W, Lamp Type: LED, Average Life: 50,000 hr, Color Rendering Index (CRI): 80, Color Temperature: 3000, 3500, 4000 K, Lumens: 2100 Lumens, Light Color: Bright White/Neutral White/Soft White, Shade Type: Frosted, Shade Material: Acrylic, Fixture Material: Steel, Fixture Color: White, Dimensions: 24.45 in L x 5.31 in W x 2.13 in H
    Specs
    Id 294402
    SKU 1320837
    PartNo 2NW20C3R
    Country of Origin China
    Voltage Rating 120 V
    Wattage Rating 20 W
    Lamp Type LED
    Average Life 50,000 Hr
    Color Rendering Index (CRI) 80
    Color Temperature 3000, 3500, 4000 K
    Lumens 2100 Lumens
    Light Color Bright White/Neutral White/Soft White
    Shade Type Frosted
    Shade Material Acrylic
    Fixture Material Steel
    Fixture Color White
    Dimensions 24.45 In L X 5.31 In W X 2.13 In H
    CID 9
    You Might Also Like
    HaloHalo ARFL Series ARFL15DBZ Flood Light, 120 V, 15 W, LED Lamp, 1789 Lumens, 2700, 3000, 3500, 4000, 5000 K Color Temp (Pack of 4)
    Halo ARFL Series ARFL15DBZ Flood Light, 120 V, 15 W, LED Lamp, 1789 Lumens, 2700, 3000, 3500, 4000, 5000 K Color Temp (Pack of 4)
    Dimensions: 6.65 In H X 7.75 In W X 5.31 In D
    Voltage Rating
    120 V
    Current Rating
    0.125 A
    Wattage Rating
    15 W
    Lamp Type
    LED
    Average Life
    50,000 Hr
    Color Rendering Index (CRI)
    >70
    Beam Angle
    110 Deg
    Color Temperature
    2700, 3000, 3500, 4000, 5000 K
    Lumens
    1789 Lumens
    Fixture Material
    Aluminum
    Fixture Finish
    Bronze
    Dimensions
    6.65 In H X 7.75 In W X 5.31 In D
    Mounting Type
    Wall
    Includes
    Remote And Decorative Wallplate
    Material: SteelColor: WhiteDimensions: 96.25 In L X 3.813 In W X 2.5 In H
    Voltage Rating
    Universal 120-277V V
    Current Rating
    0.67/0.29 A
    Lamp Wattage
    81 W
    Number Of Lamps
    2
    Lamp Type
    LED
    Average Life
    50,000 Hr
    Color Rendering Index (CRI)
    80
    Color Temperature
    4000 K
    Lumens
    8867 Lumens
    Temperature Rating
    0 To 104 Deg F
    Material
    Steel
    Color
    White
    Finish
    Powder-Coated
    Dimensions
    96.25 In L X 3.813 In W X 2.5 In H
    Mounting Type
    Chain/Surface/Toggle
    Includes
    Row Mount Aligner
    MetaluxMetalux WP Series 2WP1540R Utility Wrap Light, 0.13 A, 120 V, 15 W, 2-Lamp, LED Lamp, 1811 Lumens, Steel Fixture
    Metalux WP Series 2WP1540R Utility Wrap Light, 0.13 A, 120 V, 15 W, 2-Lamp, LED Lamp, 1811 Lumens, Steel Fixture
    Dimensions: 24 In L X 5 In W X 2-1/2 In H
    120 V
    0.13 A
    Wattage Rating
    15 W
    Lamp Wattage
    15 W