Halo EWP Series EWP15FSDBZ Entry Wall Pack, 12 W, 120 V, LED, 1659 Lumens, 5000 K, Polycarbonate
Cooper Lighting Solutions
    Loading Purchase Count
    Details
    Halo EWP Entry Wall Pack, 120 V, 0.13 A, Wattage Rating: 12 W, Lamp Wattage: 100 W, Lamp Type: LED, Average Life: 50,000 hr, Color Rendering Index (CRI): >70, Color Temperature: 5000 K, Lumens: 1659 Lumens, Shade Type: Frosted, Shade Material: Polycarbonate, Fixture Material: Polycarbonate, Temperature Rating: -40 to 104 deg F, Dimensions: 8.86 in H x 5.53 in W x 3.56 in D, Includes: Mounting Plate
    Specs
    Id 273372
    SKU 8753147
    PartNo EWP15FSDBZ
    UPC 080083260829
    Country of Origin Vietnam
    Voltage Rating 120 V
    Current Rating 0.13 A
    Wattage Rating 12 W
    Lamp Wattage 100 W
    Lamp Type LED
    Average Life 50,000 Hr
    Color Rendering Index (CRI) >70
    Color Temperature 5000 K
    Lumens 1659 Lumens
    Shade Type Frosted
    Shade Material Polycarbonate
    Fixture Material Polycarbonate
    Temperature Rating -40 To 104 Deg F
    Dimensions 8.86 In H X 5.53 In W X 3.56 In D
    Includes Mounting Plate
    CID 9
    Documents
    You Might Also Like
    HaloHalo SMX14 Series SMX14RLSFSD2W Edgeless Downlight, 26.16 W, 120 V, LED Lamp, Polycarbonate, Matte
    Halo SMX14 Series SMX14RLSFSD2W Edgeless Downlight, 26.16 W, 120 V, LED Lamp, Polycarbonate, Matte
    Material: PolycarbonateDimensions: 14 In Dia X 1.89 In H
    Voltage Rating
    120 V
    Current Rating
    0.13 A
    Wattage Rating
    26.16 W
    Trim Type
    Trimless
    Lamp Base
    E26 Medium
    Lamp Type
    LED
    Lamp Wattage
    125 W
    Insulation Type
    IC
    Mounting Type
    Surface
    Driver Type
    Constant Current
    Average Life
    50,000 Hr
    Lumens
    1200, 1600, 2000 Lumens
    Color Temperature
    2700, 3000, 3500, 4000, 5000 K
    Color Rendering Index (CRI)
    90
    Recessed Can Diameter
    14 In
    Trim Color
    White
    Material
    Polycarbonate
    Finish
    Matte
    Dimmable
    Dimmable
    Dimensions
    14 In Dia X 1.89 In H
    Includes
    E26 Medium Socket Adapter, Mounting Hardware And Orange LED Quick-Connect
    HaloHalo ARFL Series ARFL15DBZ Flood Light, 120 V, 15 W, LED Lamp, 1789 Lumens, 2700, 3000, 3500, 4000, 5000 K Color Temp (Pack of 4)
    Halo ARFL Series ARFL15DBZ Flood Light, 120 V, 15 W, LED Lamp, 1789 Lumens, 2700, 3000, 3500, 4000, 5000 K Color Temp (Pack of 4)
    Dimensions: 6.65 In H X 7.75 In W X 5.31 In D
    Voltage Rating
    120 V
    Current Rating
    0.125 A
    Wattage Rating
    15 W