ETi SSL's TwistFit marine bulkheads are versatile and durable. Built tough to withstand the harshest weather conditions. The lens is made of frosted glass with a polycarbonate grid. The polycarbonate base is rust and corrosion-resistant. The bulkhead series is equipped with our color Preference® technology for color temperature selection at install. All ETi SSL products are engineered using the latest innovative LED technologies to help provide the ideal mix of modern design, performance, world class quality and product reliability. All at a great value to the designer, specifier, contractor and end-user. The marine bulkhead series is energy Star® rated and delivers 917 Lumens of uniform ambient illumination. Installation is quick and easy and can be mounted vertically or horizontally. Fixture is rated to operate reliably from -40 deg C (-40 deg F) and in high ambient 45 deg C (113 deg F) applications.
| Id | 247647 |
| SKU | 5347737 |
| PartNo | 504081020 |
| UPC | 849489067438 |
| Country of Origin | China |
| Voltage Rating | 120/277 V |
| Wattage Rating | 6.9 W |
| Number Of Lamps | 1 |
| Lamp Type | LED |
| Average Life | 50,000 Hr |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Beam Angle | 139.3 To 180 Deg |
| Color Temperature | 2700, 3000, 4000 K |
| Lumens | 917 Lumens |
| Light Color | Bright White/Soft White/Warm White |
| Ballast/Driver Type | Non-Dimmable |
| Shade Type | Frosted |
| Shade Material | Polycarbonate |
| Fixture Material | Polycarbonate |
| Fixture Finish | White |
| Temperature Rating | -40 To 113 Deg F |
| Dimensions | 8.5 In L X 8.5 In W X 4.7 In H |
| Includes | (1) Mounting Bracket, (2) Mounting Screws And (2) Wire Connectors |
| CID | 9 |