Feit Electric MH175/U/MED Lamp, 175 W, ED17 Lamp, Medium E26 Lamp Base, 4000 K Color Temp, 10,000 hr Average Life
Feit Electric
    Loading Purchase Count
    Details
    Feit Electric Lamp, Wattage Rating: 175 W, Lamp Base: Medium E26, Lamp Shape: ED17, Lamp Material: Metal Halide, Color Temperature: 4000 K, Average Life: 10,000 hr, Dimensions: 5.43 in H
    Specs
    Id 148370
    SKU 7013402
    PartNo MH175/U/MED
    UPC 017801968507
    Country of OriginMade in USA USA
    Wattage Rating 175 W
    Lamp Base Medium E26
    Lamp Shape ED17
    Lamp Material Metal Halide
    Color Temperature 4000 K
    Average Life 10,000 Hr
    Dimensions 5.43 In H
    CID 9
    You Might Also Like
    SylvaniaSylvania TruWave 42271 LED Bulb, 5CCT Selectable, G25 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable, Clear
    Sylvania TruWave 42271 LED Bulb, 5CCT Selectable, G25 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable, Clear
    Dimensions: 3.15 In Dia X 4.96 In L
    Type
    5CCT Selectable
    Wattage Rating
    5 W
    Voltage Rating
    120 VAC
    Lamp Base
    E26 Medium
    Lamp Shape
    G25
    Lamp Material
    Soft Glass
    Lamp Finish
    Clear
    Lumens
    500 Lumens
    Dimmable
    Dimmable
    Color Temperature
    2700, 3000, 3500, 4000, 5000 K
    Color Rendering Index (CRI)
    90+
    Average Life
    15,000 Hr
    Dimensions
    3.15 In Dia X 4.96 In L
    Operating Temperature
    -4 To 104 Deg F
    Incandescent Equivalent
    60 W