Feit Electric PAR30L75/10KLED/3 LED Lamp, Flood/Spotlight, PAR30 Lamp, 75 W Equivalent, E26 Lamp Base, Warm White Light
Feit Electric
Loading Purchase Count
Details
Enjoy all the benefits of advanced LED energy saving technology with the Feit Electric PAR30L75/10KLED/3 3/PK PAR30 75 W LED light bulbs. The 3000K warm white light is non-dimmable and will replace 75 W equivalent incandescent bulbs. It produces a similar light output (750 Lumens), uses 7 W of electricity and up to 86% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric PAR30 bulbs have an average life of 11,000 hrs/10 years, are RoHS compliant and 100% mercury-free. Choose a dependable general-purpose track and recessed lighting bulb for residential or commercial applications.
Specs
Id 270380
SKU 7147416
PartNo PAR30L75/10KLED/3
UPC 017801529609
Country of OriginMade in USA USA
Type Flood/Spotlight
Wattage Rating 10.5 W
Voltage Rating 120 V
Lamp Base E26
Lamp Shape PAR30
Lumens 750 Lumens
Light Color Warm White
Color Temperature 3000 K
Color Rendering Index (CRI) >80
Average Life 11,000 Hr
Beam Angle 38 Deg
Dimensions 3.75 In Dia X 4.8 In L
Operating Temperature -13 Deg F
Incandescent Equivalent 75 W
Efficiency 0.71 Lumens/W
Suitable For Track And Recessed Lightings
CID 9
Documents
You Might Also Like
Feit ElectricFeit Electric BR30DM/850/10KLED LED Lamp, Flood/Spotlight, 650 Lumens, 10.5 W, BR30 Lamp, 65 W Equivalent, E26 Lamp Base
Feit Electric BR30DM/850/10KLED LED Lamp, Flood/Spotlight, 650 Lumens, 10.5 W, BR30 Lamp, 65 W Equivalent, E26 Lamp Base
Dimensions: 4.9 In L X 3.8 In W
Type
Flood/Spotlight
Wattage Rating
10.5 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Shape
BR30
Lumens
650 Lumens
Dimmable
Dimmable
Light Color
Daylight
Color Temperature
5000 K
Color Rendering Index (CRI)
80
Luminous Intensity
61.9 Lumens/W
Average Life
11,000 Hr
Beam Angle
40 Deg
Dimensions
4.9 In L X 3.8 In W
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
65 W
Driver Type
Voltage
Suitable For
Recessed Lighting, Track Lighting
Additional Information
10 Years Lamp Life, Damp Safety Location
Feit ElectricFeit Electric PAR2050/10KLED/3 LED Lamp, Flood/Spotlight, PAR20 Lamp, 50 W Equivalent, E26 Lamp Base, 3000 K Color Temp
Feit Electric PAR2050/10KLED/3 LED Lamp, Flood/Spotlight, PAR20 Lamp, 50 W Equivalent, E26 Lamp Base, 3000 K Color Temp
Dimensions: 2.5 In Dia X 3.3 In L
Type
Flood/Spotlight
Wattage Rating
7 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26
Lamp Shape
PAR20
Lumens
500 Lumens
Color Temperature
3000 K
Color Rendering Index (CRI)
>80
Average Life
11,000 Hr
Beam Angle
38 Deg
Dimensions
2.5 In Dia X 3.3 In L
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
50 W
Efficiency
0.71 Lumens/W
Suitable For
Recessed, Security And Landscape Lightings
Feit ElectricFeit Electric BR40DMHO/927CA LED Bulb, Flood/Spotlight, BR40 Lamp, 120 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable (Pack of 4)
Feit Electric BR40DMHO/927CA LED Bulb, Flood/Spotlight, BR40 Lamp, 120 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable (Pack of 4)
Dimensions: 6.4 In L X 4.8 In W
15.5 W
120 V
E26 Medium
BR40
1400 Lumens
Light Color
Soft White
90
110 Deg
6.4 In L X 4.8 In W
120 W