Feit Electric OM75/950CA10K/2 LED Bulb, General Purpose, A19 Lamp, 75 W Equivalent, E26 Lamp Base, White, Daylight Light
Feit Electric
Loading Purchase Count
Details
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric A19 75 W LED light bulb. This 5000K daylight is non-dimmable and will replace a 75 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (1100 Lumens) uses 14.6 W of electricity, is omni-directional and uses up to 81% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric A19 bulbs have an average life of 11,000 hrs are RoHS compliant and 100% mercury-free. Choose a dependable bulb for general-purpose residential or commercial applications. Suitable for enclosed fixtures.
Specs
Id 156908
SKU 0273250
PartNo OM75/950CA10K/2
UPC 017801154931
Country of OriginMade in USA USA
Type General Purpose
Wattage Rating 14.6 W
Voltage Rating 120 V
Lamp Base E26
Lamp Shape A19
Lamp Finish White
Lumens 1100 Lumens
Light Color Daylight
Color Temperature 5000 K
Color Rendering Index (CRI) 90+
Average Life 11,000 Hr
Beam Angle 300 Deg
Dimensions 2.3 In Dia X 4-1/2 In L
Incandescent Equivalent 75 W
Efficiency 75 Lumens/W
CID 9
Documents
You Might Also Like
Feit ElectricFeit Electric PAR30LDM/SP/950CA LED Bulb, 120 V, 750 Lumens, 8.3 W, PAR30 Lamp, 75 W Equivalent, E26 Lamp Base
Feit Electric PAR30LDM/SP/950CA LED Bulb, 120 V, 750 Lumens, 8.3 W, PAR30 Lamp, 75 W Equivalent, E26 Lamp Base
Checking...
Dimensions: 3.75 In Dia X 4.8 In H
Type
Flood/Spotlight
Wattage Rating
8.3 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26
Lamp Shape
PAR30
Lumens
750 Lumens
Dimmable
Dimmable
Light Color
Daylight
Color Temperature
5000 K
Color Rendering Index (CRI)
90
Luminous Intensity
90 Lumens/W
Average Life
25,000 Hr
Beam Angle
25 Deg
Dimensions
3.75 In Dia X 4.8 In H
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
75 W
Feit ElectricFeit Electric OM100DM/930CA/2 LED Lamp, General Purpose, 1600 Lumens, 17.5 W, A21 Lamp, 100 W Equivalent, E26 Lamp Base
Feit Electric OM100DM/930CA/2 LED Lamp, General Purpose, 1600 Lumens, 17.5 W, A21 Lamp, 100 W Equivalent, E26 Lamp Base
Checking...
Dimensions: 2.75 In Dia X 5.1 In L
Type
General Purpose
Wattage Rating
17.5 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26
Lamp Shape
A21
Lumens
1600 Lumens
Light Color
Bright White
Color Temperature
3000 K
Color Rendering Index (CRI)
90+
Luminous Intensity
91 Lumens/W
Average Life
25,000 Hr
Beam Angle
300 Deg
Dimensions
2.75 In Dia X 5.1 In L
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
100 W
Feit ElectricFeit Electric A1960/827/FIL/4 LED Bulb, General Purpose, 800 Lumens, 8.8 W, A19 Lamp, 60 W Equivalent, Soft White (Pack of 6)
Feit Electric A1960/827/FIL/4 LED Bulb, General Purpose, 800 Lumens, 8.8 W, A19 Lamp, 60 W Equivalent, Soft White (Pack of 6)
Dimensions: 2-1/4 In Dia X 4 In L
General Purpose
8.8 W
120 V
A19
Lamp Material
Glass
Lamp Finish
Frosted
800 Lumens
Soft White
>80
90 Lumens/W
240 Deg
2-1/4 In Dia X 4 In L
60 W