Feit Electric OM60DM/930CA/4 LED Lamp, 120 V, 800 Lumens, 8.8 W, A19 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Lamp Base
Feit Electric
Loading Purchase Count
Details
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric A19 60 W LED Light Bulb. This 3000K bright white light is dimmable and will replace a 60 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (800 Lumens) uses 8.8 W of electricity, is omni-directional and uses up to 85% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric A19 bulbs have an average life of 25,000 hrs/22.8 years are RoHS compliant and 100% mercury-free. Choose a dependable Energy Star® approved bulb for general-purpose residential or commercial applications. Suitable for enclosed fixtures.
Specs
Id 172030
SKU 0272898
PartNo OM60DM/930CA/4
UPC 017801153521
Country of Origin China
Type General Purpose
Wattage Rating 8.8 W
Voltage Rating 120 V
Lamp Base E26
Lamp Shape A19
Lamp Finish Frosted
Lumens 800 Lumens
Dimmable Dimmable
Light Color Bright White
Color Temperature 3000 K
Color Rendering Index (CRI) 90+
Luminous Intensity 90 Lumens/W
Average Life 25,000 Hr
Beam Angle 300 Deg
Dimensions 2.3 In Dia X 4.5 In L
Operating Temperature -13 Deg F
Incandescent Equivalent 60 W
CID 9
Documents
You Might Also Like
Feit ElectricFeit Electric BPMR16/GU10/930CA LED Lamp, Track/Recessed, 300 Lumens, 4 W, MR16 Lamp, 35 W Equivalent, GU10 Lamp Base
Feit Electric BPMR16/GU10/930CA LED Lamp, Track/Recessed, 300 Lumens, 4 W, MR16 Lamp, 35 W Equivalent, GU10 Lamp Base
Checking...
Dimensions: 2 In Dia X 2.2 In L
Type
Track/Recessed
Wattage Rating
4 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
GU10
Lamp Shape
MR16
Lumens
300 Lumens
Dimmable
Dimmable
Light Color
Bright White
Color Temperature
3000 K
Color Rendering Index (CRI)
90+
Luminous Intensity
75 Lumens/W
Average Life
25,000 Hr
Beam Angle
40 Deg
Dimensions
2 In Dia X 2.2 In L
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
35 W
Feit ElectricFeit Electric PAR30LDM/SP/950CA LED Bulb, 120 V, 750 Lumens, 8.3 W, PAR30 Lamp, 75 W Equivalent, E26 Lamp Base
Feit Electric PAR30LDM/SP/950CA LED Bulb, 120 V, 750 Lumens, 8.3 W, PAR30 Lamp, 75 W Equivalent, E26 Lamp Base
Checking...
Dimensions: 3.75 In Dia X 4.8 In H
Type
Flood/Spotlight
Wattage Rating
8.3 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26
Lamp Shape
PAR30
Lumens
750 Lumens
Light Color
Daylight
Color Temperature
5000 K
Color Rendering Index (CRI)
90
Luminous Intensity
90 Lumens/W
Average Life
25,000 Hr
Beam Angle
25 Deg
Dimensions
3.75 In Dia X 4.8 In H
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
75 W
Feit ElectricFeit Electric OM100DM/930CA/2 LED Lamp, General Purpose, 1600 Lumens, 17.5 W, A21 Lamp, 100 W Equivalent, E26 Lamp Base
Feit Electric OM100DM/930CA/2 LED Lamp, General Purpose, 1600 Lumens, 17.5 W, A21 Lamp, 100 W Equivalent, E26 Lamp Base
Dimensions: 2.75 In Dia X 5.1 In L
General Purpose
17.5 W
120 V
E26
A21
1600 Lumens
Bright White
91 Lumens/W
300 Deg
2.75 In Dia X 5.1 In L
100 W