Feit Electric OM60DM/6WYCA/2 LED Bulb, A19 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable, Adjustable White
Feit Electric
Loading Purchase Count
Details
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric OM60DM/6WYCA/2 LED adjustable white light bulb. This versatile A19 bulb produces 800 Lumens of light using just 8.8 W - up to 85% less than an equivalent 60 W incandescent. Preset the color temperature with a toggle on the bulb or adjust it after installation with a standard wall switch. Get warm, bright or cool light any time of day with the flip of a switch. Each bulb has an average life of 25,000 hr/23 years, are RoHS compliant and are 100% mercury-free. Choose a dependable decorative bulb to brighten your home.
Specs
Id 298628
SKU 0273573
PartNo OM60DM/6WYCA/2
Wattage Rating 8.8 W
Voltage Rating 120 V
Lamp Base E26 Medium
Lamp Shape A19
Lumens 800 Lumens
Dimmable Dimmable
Light Color Adjustable White
Color Temperature 2700, 3000, 3500, 4000, 5000 K
Color Rendering Index (CRI) 90
Average Life 25,000 Hr
Dimensions 4.6 In L X 2.4 In W
Incandescent Equivalent 60 W
Beam Spread 300 Deg
Suitable For Ceiling Fixtures, Floor Lamps, Table Lamps
Additional Information 22.8 Years Lamp Life, Damp Safety Location
CID 9
Documents
You Might Also Like
Feit ElectricFeit Electric OM300/830/LED LED Bulb, General-Purpose, A23 Lamp, 300 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Non-Dimmable
Feit Electric OM300/830/LED LED Bulb, General-Purpose, A23 Lamp, 300 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Non-Dimmable
Dimensions: 6.4 In L X 3.3 In W
Type
General-Purpose
Wattage Rating
33 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Shape
A23
Lumens
4060 Lumens
Dimmable
Non-Dimmable
Light Color
Bright White
Color Temperature
3000 K
Color Rendering Index (CRI)
80
Average Life
25,000 Hr
Beam Angle
40 Deg
Dimensions
6.4 In L X 3.3 In W
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
300 W
Efficiency
123 Lumens/W
Suitable For
Ceiling Fixtures, Pendants, Table Lamps
Additional Information
22.8 Years Lamp Life, Damp Safety Location
Feit ElectricFeit Electric A800/827/10KLED LED Bulb, General-Purpose, A19 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Non-Dimmable
Feit Electric A800/827/10KLED LED Bulb, General-Purpose, A19 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Non-Dimmable
Dimensions: 4.2 In L X 2.3 In W
Type
General-Purpose
Wattage Rating
10 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Shape
A19
Lumens
800 Lumens
Dimmable
Non-Dimmable
Light Color
Soft White
Color Temperature
2700 K
Color Rendering Index (CRI)
80
Luminous Intensity
0.8 Lumens/W
Average Life
11,000 Hr
Beam Angle
270 Deg
Dimensions
4.2 In L X 2.3 In W
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
60 W
Efficiency
80 Lumens/W
Suitable For
Ceiling Fixtures, Outdoor Lighting, Table Lamps
Additional Information
10 Years Lamp Life, Damp Safety Location
Feit ElectricFeit Electric A800/830/10KLED/10/RP LED Bulb, General-Purpose, A19 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable
Feit Electric A800/830/10KLED/10/RP LED Bulb, General-Purpose, A19 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable
Dimensions: 4 In L X 2.4 In W
10 W
120 V
A19
800 Lumens
Soft White
Luminous Intensity
80 Lumens/W
270 Deg
4 In L X 2.4 In W
60 W