Feit Electric OM150DM/CL/850/FIL Filament LED Bulb, A21 Lamp, 150 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable, Clear
Feit Electric
Loading Purchase Count
Details
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with a decorative A-shape LED light bulb from Feit Electric. Replacing a 150 W incandescent light, this ultra-bright bulb produces 2605 Lumens of 5000 K daylight white color temperature light while using just 18 W of electricity - saving up to 88% in energy costs. A stylish design with clear glass and an exposed filament instantly livens up the decor of any room. These fully dimmable filament LED bulbs have an average life of 15,000 hr/13 years are RoHS compliant and 100% mercury-free. Choose a dependable decorative bulb to brighten your home.
Specs
Id 300178
SKU 0273607
PartNo OM150DM/CL/850/FIL
Country of OriginMade in USA USA
Wattage Rating 18 W
Voltage Rating 120 V
Lamp Base E26 Medium
Lamp Shape A21
Lamp Material Glass
Lamp Finish Clear
Lumens 2605 Lumens
Dimmable Dimmable
Light Color Daylight
Color Temperature 5000 K
Color Rendering Index (CRI) 80
Average Life 15,000 Hr
Beam Angle 40 Deg
Dimensions 5.4 In L X 2.8 In W
Operating Temperature -13 Deg F
Incandescent Equivalent 150 W
Efficiency 144 Lumens/W
Suitable For General-Purpose Lighting
Additional Information 13.7 Years Lamp Life, Damp Safety Location
CID 9
Documents
You Might Also Like
Feit ElectricFeit Electric BR30DM/850/10KLED LED Lamp, Flood/Spotlight, 650 Lumens, 10.5 W, BR30 Lamp, 65 W Equivalent, E26 Lamp Base
Feit Electric BR30DM/850/10KLED LED Lamp, Flood/Spotlight, 650 Lumens, 10.5 W, BR30 Lamp, 65 W Equivalent, E26 Lamp Base
Dimensions: 4.9 In L X 3.8 In W
Type
Flood/Spotlight
Wattage Rating
10.5 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Shape
BR30
Lumens
650 Lumens
Dimmable
Dimmable
Light Color
Daylight
Color Temperature
5000 K
Color Rendering Index (CRI)
80
Luminous Intensity
61.9 Lumens/W
Average Life
11,000 Hr
Beam Angle
40 Deg
Dimensions
4.9 In L X 3.8 In W
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
65 W
Driver Type
Voltage
Suitable For
Recessed Lighting, Track Lighting
Additional Information
10 Years Lamp Life, Damp Safety Location
Feit ElectricFeit Electric BR40DMHO/927CA LED Bulb, Flood/Spotlight, BR40 Lamp, 120 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable (Pack of 4)
Feit Electric BR40DMHO/927CA LED Bulb, Flood/Spotlight, BR40 Lamp, 120 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable (Pack of 4)
Dimensions: 6.4 In L X 4.8 In W
Type
Flood/Spotlight
Wattage Rating
15.5 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Shape
BR40
Lumens
1400 Lumens
Light Color
Soft White
Color Temperature
2700 K
Color Rendering Index (CRI)
90
Average Life
25,000 Hr
Beam Angle
110 Deg
Dimensions
6.4 In L X 4.8 In W
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
120 W
Efficiency
90 Lumens/W
Suitable For
Track Lighting
Additional Information
22.8 Years Lamp Life, Damp Safety Location
Feit ElectricFeit Electric BPETC60/927CA/FIL/2 Filament LED Bulb, Decorative, B10 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base
Feit Electric BPETC60/927CA/FIL/2 Filament LED Bulb, Decorative, B10 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base
Dimensions: 3.5 In L X 1.4 In W
Decorative
5.5 W
120 V
B10
500 Lumens
Soft White
90
Luminous Intensity
90.91 Lumens/W
270 Deg
3.5 In L X 1.4 In W
60 W