Feit Electric OM100DM/6WYCA/2 LED Bulb, A21 Lamp, 100 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable, White
Feit Electric
Loading Purchase Count
Details
Upgrade old incandescent bulbs to LED technology and get a bulb that gives you five-white light choices with Feit Electric dimmable selectable white 17.5 W A19 LED light bulbs. Install them just like any other bulb and select your preferred color temperature from a switch on the bulb or select switch to toggle between color temperatures from your wall switch. Choose from 2700 K, 3000 K, 3500 K, 4000 K, 5000 K for a wide range of soft white to daylight color temperature light. With these versatile bulbs, you never have to worry if you have the right color. Ideal for use in bedrooms, living rooms, kitchens and offices, you can select the color temperature that looks excellent in any room for any mood. Get vibrant daylight light during the day to stay productive, then switch to warm light in the evening to relax. LED technology provides a similar 1600 Lumens light output to 100 W incandescent bulbs while using 82.5% less electricity. They last up to 25,000 hr, providing up to 22.8 years of reliable energy-efficient light.
Specs
Id 267592
SKU 0273565
PartNo OM100DM/6WYCA/2
UPC 017801160215
Wattage Rating 17.5 W
Voltage Rating 120 V
Lamp Base E26 Medium
Lamp Shape A21
Lamp Finish White
Lumens 1600 Lumens
Dimmable Dimmable
Light Color Soft White To Daylight
Color Temperature 2700, 3000, 3500, 4000, 5000 K
Color Rendering Index (CRI) 90
Average Life 25,000 Hr
Dimensions 4.8 In L X 2.5 In W
Incandescent Equivalent 100 W
Efficiency 82.5 Lumens/W
Suitable For General-Purpose Lighting
Additional Information 22.8 Years Lamp Life, Damp Safety Location
CID 9
Documents
You Might Also Like
Feit ElectricFeit Electric OM100DM/930CA/2 LED Lamp, General Purpose, 1600 Lumens, 17.5 W, A21 Lamp, 100 W Equivalent, E26 Lamp Base
Feit Electric OM100DM/930CA/2 LED Lamp, General Purpose, 1600 Lumens, 17.5 W, A21 Lamp, 100 W Equivalent, E26 Lamp Base
Dimensions: 2.75 In Dia X 5.1 In L
Type
General Purpose
Wattage Rating
17.5 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26
Lamp Shape
A21
Lumens
1600 Lumens
Dimmable
Dimmable
Light Color
Bright White
Color Temperature
3000 K
Color Rendering Index (CRI)
90+
Luminous Intensity
91 Lumens/W
Average Life
25,000 Hr
Beam Angle
300 Deg
Dimensions
2.75 In Dia X 5.1 In L
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
100 W
Feit ElectricFeit Electric OM300/830/LED LED Bulb, General-Purpose, A23 Lamp, 300 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Non-Dimmable
Feit Electric OM300/830/LED LED Bulb, General-Purpose, A23 Lamp, 300 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Non-Dimmable
Dimensions: 6.4 In L X 3.3 In W
Type
General-Purpose
Wattage Rating
33 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Shape
A23
Lumens
4060 Lumens
Non-Dimmable
Light Color
Bright White
Color Temperature
3000 K
Color Rendering Index (CRI)
80
Average Life
25,000 Hr
Beam Angle
40 Deg
Dimensions
6.4 In L X 3.3 In W
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
300 W
Efficiency
123 Lumens/W
Suitable For
Ceiling Fixtures, Pendants, Table Lamps
Additional Information
22.8 Years Lamp Life, Damp Safety Location
Feit ElectricFeit Electric BPA1575927CAFIL/2/RP Filament LED Bulb, A15 Lamp, 75 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable, Clear
Feit Electric BPA1575927CAFIL/2/RP Filament LED Bulb, A15 Lamp, 75 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable, Clear
Dimensions: 3.4 In L X 1.9 In W
10 W
120 V
E26 Medium
A15
Lamp Finish
Clear
Soft White
90
3.4 In L X 1.9 In W
75 W