Feit Electric G25/SMK/VG/LED Filament LED Bulb, Globe, G25 Lamp, 25 W Equivalent, E26 Lamp Base, Dimmable, Smoke (Pack of 4)
Feit Electric
    Loading Purchase Count
    Details
    Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with a dimmable original vintage LED light bulb from Feit Electric. Replacing a traditional incandescent light, it produces 150 lumens while using just 5 W of electricity. A stylish globe design with a curved filament wrapped in smoked glass housing instantly livens up the décor of any room. Feit Electric vintage LED bulbs have an average life of 15,000 hr/13.6 years, are RoHS compliant and are 100% mercury-free. Choose a dependable decorative bulb to brighten your home. Online purchases are in packages of 4.
    To purchase a single item, please visit one of our locations.
    Specs
    Id 227838
    SKU 3405651
    PartNo G25/SMK/VG/LED
    UPC 017801180060
    Type Globe
    Wattage Rating 5 W
    Voltage Rating 120 V
    Lamp Base E26
    Lamp Shape G25
    Lamp Material Glass
    Lamp Finish Smoke
    Lumens 150 Lumens
    Dimmable Dimmable
    Light Color Daylight
    Color Temperature 5000 K
    Color Rendering Index (CRI) 80
    Average Life 15,000 Hr
    Dimensions 3.1 In Dia X 4.3 In H
    Incandescent Equivalent 25 W
    CID 9
    Documents
    You Might Also Like
    Feit ElectricFeit Electric BR40DMHO/927CA LED Bulb, Flood/Spotlight, BR40 Lamp, 120 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable (Pack of 4)
    Feit Electric BR40DMHO/927CA LED Bulb, Flood/Spotlight, BR40 Lamp, 120 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable (Pack of 4)
    Dimensions: 6.4 In L X 4.8 In W
    Type
    Flood/Spotlight
    Wattage Rating
    15.5 W
    Voltage Rating
    120 V
    Lamp Base
    E26 Medium
    Lamp Shape
    BR40
    Lumens
    1400 Lumens
    Dimmable
    Dimmable
    Light Color
    Soft White
    Color Temperature
    2700 K
    Color Rendering Index (CRI)
    90
    Average Life
    25,000 Hr
    Beam Angle
    110 Deg
    Dimensions
    6.4 In L X 4.8 In W
    Operating Temperature
    -13 Deg F
    Incandescent Equivalent
    120 W