Feit Electric G25100950CA/FIL/3 LED Bulb, Decorative, G25 Lamp, 100 W Equivalent, E26 Lamp Base, Dimmable, Clear
Feit Electric
Loading Purchase Count
Details
Combine the vintage glass filament lighting look and feel with the advantages of modern LED technology with these stylish light bulbs from Feit Electric. Energy efficient LEDs replace a 100 W incandescent, producing a 5000K daylight color temperature light that energizes mornings and illuminates fine details. A G25 globe shape design with exposed filament wrapped in clear glass housing is ideal for chandelier fixtures and will enhance the decor of any room. Enhance 90 plus CRI light makes colors vibrant and skin tones more natures, all while saving energy and lasting for decades.
Specs
Id 270070
SKU 3406097
PartNo G25100950CA/FIL/3
Country of OriginMade in USA USA
Type Decorative
Wattage Rating 12 W
Voltage Rating 120 V
Lamp Base E26
Lamp Shape G25
Lamp Material Glass
Lamp Finish Clear
Lumens 1100 Lumens
Dimmable Dimmable
Light Color Daylight
Color Temperature 5000 K
Color Rendering Index (CRI) >90
Average Life 15,000 Hr
Dimensions 3.1 In Dia X 4.5 In H
Operating Temperature -13 Deg F
Incandescent Equivalent 100 W
Efficiency 92 Lumens/W
CID 9
Documents
You Might Also Like
Feit ElectricFeit Electric BR40DMHO/927CA LED Bulb, Flood/Spotlight, BR40 Lamp, 120 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable (Pack of 4)
Feit Electric BR40DMHO/927CA LED Bulb, Flood/Spotlight, BR40 Lamp, 120 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable (Pack of 4)
Dimensions: 6.4 In L X 4.8 In W
Type
Flood/Spotlight
Wattage Rating
15.5 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Shape
BR40
Lumens
1400 Lumens
Dimmable
Dimmable
Light Color
Soft White
Color Temperature
2700 K
Color Rendering Index (CRI)
90
Average Life
25,000 Hr
Beam Angle
110 Deg
Dimensions
6.4 In L X 4.8 In W
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
120 W
Efficiency
90 Lumens/W
Suitable For
Track Lighting
Additional Information
22.8 Years Lamp Life, Damp Safety Location
Feit ElectricFeit Electric BPETC60/927CA/FIL/2 Filament LED Bulb, Decorative, B10 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base
Feit Electric BPETC60/927CA/FIL/2 Filament LED Bulb, Decorative, B10 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base
Dimensions: 3.5 In L X 1.4 In W
Type
Decorative
Wattage Rating
5.5 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Shape
B10
Lumens
500 Lumens
Light Color
Soft White
Color Temperature
2700 K
Color Rendering Index (CRI)
90
Luminous Intensity
90.91 Lumens/W
Average Life
15,000 Hr
Beam Angle
270 Deg
Dimensions
3.5 In L X 1.4 In W
Incandescent Equivalent
60 W
Efficiency
90 Lumens/W
Suitable For
Chandeliers, Coach Lanterns, Wall Sconces
Additional Information
13.7 Years Lamp Life, Damp Safety Location
Feit ElectricFeit Electric CFC40/950CA/FIL/6 LED Bulb, Decorative, 500 Lumens, 5.5 W, B10 Lamp, 40 W Equivalent, E12 Lamp Base (Pack of 4)
Feit Electric CFC40/950CA/FIL/6 LED Bulb, Decorative, 500 Lumens, 5.5 W, B10 Lamp, 40 W Equivalent, E12 Lamp Base (Pack of 4)
Dimensions: 1.3 In Dia X 4.3 In L
Decorative
5.5 W
120 V
E12
B10
500 Lumens
Natural Daylight
>80
Luminous Intensity
1.3 In Dia X 4.3 In L
Operating Temperature
-13 Deg F
40 W