Feit Electric FC12/3CCT/LED LED Light Bulb, Color Selectable, Circline Lamp, 32 W Equivalent, 4-Pin Lamp Base
Feit Electric
Loading Purchase Count
Details
Upgrade fluorescent fixtures to the latest LED energy saving technology with the Feit Electric 12 in circline light bulb. These color changing bulbs are ideal for ceiling fan and fixture applications. Choose between 3500 K neutral white, 4000 K cool white or 6500 K daylight with the flip of a switch. Feit Electric circline fluorescent replacement bulbs have a relatively cool running performance and an average life of 25,000 hr. Installation is easy: simply plug the new lamp into existing ballast. No replacement/removal of ballast required.
Specs
Id 292631
SKU 7548803
PartNo FC12/3CCT/LED
Type Color Selectable
Wattage Rating 20 W
Voltage Rating 120 V
Lamp Base 4-Pin
Lamp Shape Circline
Lumens 2000 Lumens
Light Color Cool White/Daylight/Neutral White
Color Temperature 3500, 4000, 6500 K
Color Rendering Index (CRI) >=80
Average Life 25,000 Hr
Dimensions 12 In Dia
Operating Temperature -13 Deg F
Incandescent Equivalent 32 W
Efficiency 100 Lumens/W
Suitable For Ceiling Fans, Fixtures
CID 9
Documents
You Might Also Like
Feit ElectricFeit Electric FC12/840/LED LED Bulb, Linear, T9 Lamp, 32 W Equivalent, 4-Pin Lamp Base, Non-Dimmable, Frosted (Pack of 4)
Feit Electric FC12/840/LED LED Bulb, Linear, T9 Lamp, 32 W Equivalent, 4-Pin Lamp Base, Non-Dimmable, Frosted (Pack of 4)
Dimensions: 12 In L X 12 In W
Type
Linear
Wattage Rating
20 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
4-Pin
Lamp Shape
T9
Lamp Material
Glass
Lamp Finish
Frosted
Lumens
2000 Lumens
Dimmable
Non-Dimmable
Light Color
Cool White
Color Temperature
4100 K
Color Rendering Index (CRI)
80
Average Life
25,000 Hr
Dimensions
12 In L X 12 In W
Incandescent Equivalent
32 W
Efficiency
110 Lumens/W
Suitable For
Office, Garage Or Warehouse Lighting
Additional Information
22.8 Years Lamp Life, Damp Safety Location
Feit Electric FC8/3CCT/LED LED Light Bulb, Color Selectable, Circline Lamp, 4-Pin G10Q Lamp Base
Dimensions: 8-1/4 In Dia
Type
Color Selectable
Wattage Rating
15 W
Voltage Rating
120 V