Feit Electric ETF40/10KLED/3 LED Lamp, Specialty, Torpedo Tip Lamp, 40 W Equivalent, E26 Lamp Base, Dimmable, White
Feit Electric
    Loading Purchase Count
    Details
    Enjoy all the benefits of advanced LED energy saving technology with the Feit Electric ETF40/10KLED/3 3/PK ETF40 40 W LED light bulbs. This 3000K warm white light is non-dimmable and will replace 40 W equivalent incandescent bulbs. It produces a similar light output (300 Lumens) and uses 4.5 W of electricity and up to 89% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric ETF40 bulbs have an average life of 11,000 hrs/10 years, are RoHS compliant and 100% mercury-free. Choose a dependable bulb for decorative and chandelier lighting for residential or commercial applications.
    Specs
    Id 270451
    SKU 8212631
    PartNo ETF40/10KLED/3
    UPC 017801209051
    Country of OriginMade in USA USA
    Type Specialty
    Wattage Rating 4.5 W
    Voltage Rating 120 V
    Lamp Base E26
    Lamp Shape Torpedo Tip
    Lamp Finish White
    Lumens 300 Lumens
    Dimmable Dimmable
    Light Color Warm White
    Color Temperature 3000 K
    Color Rendering Index (CRI) >80
    Average Life 11,000 Hr
    Beam Angle 180 Deg
    Dimensions 1.5 In Dia X 4.12 In H
    Operating Temperature -13 Deg F (Starting)
    Incandescent Equivalent 40 W
    Driver Type Voltage
    Efficiency 66 Lumens/W
    Suitable For Chandeliers, Lanterns And Sconces Lightings
    CID 9
    Documents
    You Might Also Like
    Feit ElectricFeit Electric BR30DM/850/10KLED LED Lamp, Flood/Spotlight, 650 Lumens, 10.5 W, BR30 Lamp, 65 W Equivalent, E26 Lamp Base
    Feit Electric BR30DM/850/10KLED LED Lamp, Flood/Spotlight, 650 Lumens, 10.5 W, BR30 Lamp, 65 W Equivalent, E26 Lamp Base
    Dimensions: 4.9 In L X 3.8 In W
    Type
    Flood/Spotlight
    Wattage Rating
    10.5 W
    Voltage Rating
    120 V
    Lamp Base
    E26 Medium
    Lamp Shape
    BR30
    Lumens
    650 Lumens
    Dimmable
    Dimmable
    Light Color
    Daylight
    Color Temperature
    5000 K
    Color Rendering Index (CRI)
    80
    Luminous Intensity
    61.9 Lumens/W
    Average Life
    11,000 Hr
    Beam Angle
    40 Deg
    Dimensions
    4.9 In L X 3.8 In W
    Operating Temperature
    -13 Deg F
    Incandescent Equivalent
    65 W
    Driver Type
    Voltage
    Suitable For
    Recessed Lighting, Track Lighting
    Additional Information
    10 Years Lamp Life, Damp Safety Location
    Feit ElectricFeit Electric PAR2050/10KLED/3 LED Lamp, Flood/Spotlight, PAR20 Lamp, 50 W Equivalent, E26 Lamp Base, 3000 K Color Temp
    Feit Electric PAR2050/10KLED/3 LED Lamp, Flood/Spotlight, PAR20 Lamp, 50 W Equivalent, E26 Lamp Base, 3000 K Color Temp
    Dimensions: 2.5 In Dia X 3.3 In L
    Type
    Flood/Spotlight
    Wattage Rating
    7 W
    Voltage Rating
    120 V
    Lamp Base
    E26
    Lamp Shape
    PAR20
    Lumens
    500 Lumens
    Color Temperature
    3000 K
    Color Rendering Index (CRI)
    >80
    Average Life
    11,000 Hr
    Beam Angle
    38 Deg
    Dimensions
    2.5 In Dia X 3.3 In L
    Operating Temperature
    -13 Deg F
    Incandescent Equivalent
    50 W