Feit Electric CTC60/950CA/FIL/6 LED Bulb, Decorative, 500 Lumens, 5.5 W, B10 Lamp, 60 W Equivalent, E12 Lamp Base, Clear
Feit Electric
Loading Purchase Count
Details
Enjoy all the benefits of advanced LED energy saving technology with a high-CRI chandelier LED light bulb from Feit Electric. Replacing a 60 W incandescent light, it produces 500 Lumens of daylight illumination while using only 5.5 W of electricity, saving up to 90% energy costs. A stylish tapered design with exposed filament instantly livens up the decor of any room. These Feit Electric LED bulbs have an average life of 15000 hr/13 years, are RoHS compliant and 100% mercury-free. A 90+ CRI makes colors vibrant and skin tones look more natural, all while saving energy and lasting for a decade or more. Choose a dependable decorative bulb to brighten your home.
Specs
Id 271815
SKU 5471867
PartNo CTC60/950CA/FIL/6
Type Decorative
Wattage Rating 5.5 W
Voltage Rating 120 V
Lamp Base E12
Lamp Shape B10
Lamp Finish Clear
Lumens 500 Lumens
Dimmable Dimmable
Light Color Daylight
Color Temperature 5000 K
Color Rendering Index (CRI) 90
Average Life 15,000 Hr
Dimensions 1.3 In Dia X 3.9 In L
Incandescent Equivalent 60 W
Efficiency 90.8 %
CID 9
Documents
You Might Also Like
Feit ElectricFeit Electric G2560/950CA/FIL/3/RP LED Bulb, Globe, 500 Lumens, 5.5 W, G25 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Lamp Base, Clear
Feit Electric G2560/950CA/FIL/3/RP LED Bulb, Globe, 500 Lumens, 5.5 W, G25 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Lamp Base, Clear
Dimensions: 4.5 In L X 3.1 In W
Type
Globe
Wattage Rating
5.5 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Shape
G25
Lamp Finish
Clear
Lumens
500 Lumens
Dimmable
Dimmable
Light Color
Daylight
Color Temperature
5000 K
Color Rendering Index (CRI)
90
Luminous Intensity
90 Lumens/W
Average Life
15,000 Hr
Beam Angle
270 Deg
Dimensions
4.5 In L X 3.1 In W
Incandescent Equivalent
60 W
Suitable For
Bath And Vanity Lighting
Includes
(3) LED Bulbs
Additional Information
13.7 Years Lamp Life, Damp Safety Location
Feit ElectricFeit Electric BPG2560W/927CA/FIL Filament LED Bulb, Globe, G25 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable
Feit Electric BPG2560W/927CA/FIL Filament LED Bulb, Globe, G25 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable
Dimensions: 4.4 In L X 3.2 In W
Type
Globe
Wattage Rating
5.5 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Shape
G25
Lamp Material
Glass
Lamp Finish
White
Lumens
500 Lumens
Light Color
Soft White
Color Temperature
2700 K
Color Rendering Index (CRI)
90
Luminous Intensity
90.91 Lumens/W
Average Life
15,000 Hr
Dimensions
4.4 In L X 3.2 In W
Incandescent Equivalent
60 W