Feit Electric CFC40/950CA/FIL/6 LED Bulb, Decorative, 500 Lumens, 5.5 W, B10 Lamp, 40 W Equivalent, E12 Lamp Base (Pack of 4)
Feit Electric
    Loading Purchase Count
    Details
    Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric CFC40/950CA/FIL/6 high-CRI chandelier LED light bulb. Replacing a 40 W incandescent light, it produces 500 Lumens of 5000 K Natural daylight while using only 5.5 W of electricity, saving up to 91% in energy costs. A stylish flame-tip design with exposed filament instantly livens up the decor of any room. A 90+ CRI makes colors vibrant and skin tones look more natural, all while saving energy and lasting for a decade or more. These LED bulbs have an average life of 15,000 hrs/13 years, are RoHS compliant and 100% mercury-free. Online purchases are in packages of 4.
    To purchase a single item, please visit one of our locations.
    Specs
    Id 198887
    SKU 9989419
    PartNo CFC40/950CA/FIL/6
    UPC 017801213126
    Country of OriginMade in USA USA
    Type Decorative
    Wattage Rating 5.5 W
    Voltage Rating 120 V
    Lamp Base E12
    Lamp Shape B10
    Lumens 500 Lumens
    Dimmable Dimmable
    Light Color Natural Daylight
    Color Temperature 5000 K
    Color Rendering Index (CRI) >80
    Luminous Intensity 90 Lumens/W
    Average Life 15,000 Hr
    Dimensions 1.3 In Dia X 4.3 In L
    Operating Temperature -13 Deg F
    Incandescent Equivalent 40 W
    Includes (6) LED Bulbs
    CID 9
    You Might Also Like
    Feit ElectricFeit Electric BPG2560W/950CA/FIL LED Bulb, Globe, 500 Lumens, 5.5 W, G25 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Lamp Base, Dimmable
    Feit Electric BPG2560W/950CA/FIL LED Bulb, Globe, 500 Lumens, 5.5 W, G25 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Lamp Base, Dimmable
    Dimensions: 4.4 In L X 3.2 In W
    Type
    Globe
    Wattage Rating
    5.5 W
    Voltage Rating
    120 V
    Lamp Base
    E26 Medium
    Lamp Shape
    G25
    Lamp Material
    Glass
    Lumens
    500 Lumens
    Dimmable
    Dimmable
    Light Color
    Daylight
    Color Temperature
    5000 K
    Color Rendering Index (CRI)
    90
    Luminous Intensity
    90.91 Lumens/W
    Average Life
    15,000 Hr
    Dimensions
    4.4 In L X 3.2 In W
    Operating Temperature
    -13 Deg F
    Incandescent Equivalent
    60 W
    Suitable For
    Bath And Vanity Lighting
    Additional Information
    13.7 Years Lamp Life, Damp Safety Location
    Feit ElectricFeit Electric BPEFC40/927CA/FIL/2 LED Bulb, Decorative, 300 Lumens, 3.3 W, Flame Tip Lamp, 40 W Equivalent, Dimmable
    Feit Electric BPEFC40/927CA/FIL/2 LED Bulb, Decorative, 300 Lumens, 3.3 W, Flame Tip Lamp, 40 W Equivalent, Dimmable
    Dimensions: 1.35 In Dia X 4.3 In L
    Type
    Decorative
    Wattage Rating
    3.3 W
    Voltage Rating
    120 V
    Lamp Base
    E26
    Lamp Shape
    Flame Tip
    Lamp Material
    Glass
    Lamp Finish
    Clear
    Lumens
    300 Lumens
    Light Color
    Soft White
    Color Temperature
    2700 K
    Color Rendering Index (CRI)
    90+
    Luminous Intensity
    90 Lumens/W
    Average Life
    15,000 Hr
    Dimensions
    1.35 In Dia X 4.3 In L
    Incandescent Equivalent
    40 W
    Feit ElectricFeit Electric BPA1540/850/LED/2 LED Lamp, General Purpose, 300 Lumens, 4.5 W, A15 Lamp, 40 W Equivalent, E26 Lamp Base
    Feit Electric BPA1540/850/LED/2 LED Lamp, General Purpose, 300 Lumens, 4.5 W, A15 Lamp, 40 W Equivalent, E26 Lamp Base
    Dimensions: 1.85 In Dia X 3.2 In H
    General Purpose
    4.5 W
    120 V
    E26
    A15
    Lamp Finish
    Clear
    300 Lumens
    Daylight
    >80
    66 Lumens/W
    1.85 In Dia X 3.2 In H
    Operating Temperature
    -13 Deg F (Starting)
    40 W