Feit Electric BR40DM/2175/927CA LED Bulb, BR40 Lamp, 150 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable, Soft White
Feit Electric
Loading Purchase Count
Details
Highlight artwork, illuminate a landscape or accent an area with the Feit Electric BR40DM/2175/927CA high-CRI LED light bulb. This dimmable BR40 bulb produces 2175 Lumens of 2700 K soft white light using only 20 W of electricity - up to 87% less than an equivalent 150 W incandescent light. Enhance 90+ CRI LED light makes colors vibrant and skin notes look more natural, all while saving energy and lasting on average for 25,000 hr/23 years.
Specs
Id 268912
SKU 9989625
PartNo BR40DM/2175/927CA
Country of OriginMade in USA USA
Wattage Rating 20 W
Voltage Rating 120 V
Lamp Base E26 Medium
Lamp Shape BR40
Lumens 2175 Lumens
Dimmable Dimmable
Light Color Soft White
Color Temperature 2700 K
Color Rendering Index (CRI) 90
Average Life 25,000 Hr
Beam Angle 105 Deg
Dimensions 6.3 In L X 4.7 In W
Incandescent Equivalent 150 W
Suitable For Recessed Lighting, Track Lighting
Additional Information 22.8 Years Lamp Life, Damp Safety Location
CID 9
Documents
You Might Also Like
Feit ElectricFeit Electric BR40DMHO/927CA LED Bulb, Flood/Spotlight, BR40 Lamp, 120 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable (Pack of 4)
Feit Electric BR40DMHO/927CA LED Bulb, Flood/Spotlight, BR40 Lamp, 120 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable (Pack of 4)
Dimensions: 6.4 In L X 4.8 In W
Type
Flood/Spotlight
Wattage Rating
15.5 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Shape
BR40
Lumens
1400 Lumens
Dimmable
Dimmable
Light Color
Soft White
Color Temperature
2700 K
Color Rendering Index (CRI)
90
Average Life
25,000 Hr
Beam Angle
110 Deg
Dimensions
6.4 In L X 4.8 In W
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
120 W
Efficiency
90 Lumens/W
Suitable For
Track Lighting
Additional Information
22.8 Years Lamp Life, Damp Safety Location
Feit ElectricFeit Electric ADJ4000/3CCT/LED Multi-Directional LED Light, 300 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Non-Dimmable, White
Feit Electric ADJ4000/3CCT/LED Multi-Directional LED Light, 300 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Non-Dimmable, White
Dimensions: 16 In L X 16 In W
Wattage Rating
35 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Finish
White
Lumens
4000 Lumens
Non-Dimmable
Light Color
Bright White/Cool White/Daylight
Color Temperature
3000, 4000, 5000 K
Color Rendering Index (CRI)
80
Average Life
25,000 Hr
Beam Angle
105 Deg
Dimensions
16 In L X 16 In W
Incandescent Equivalent
300 W
Efficiency
88.3 Lumens/W
Suitable For
Office, Garage Or Warehouse Lighting, Task Lighting
Additional Information
Feit ElectricFeit Electric OM100DM/6WYCA/2 LED Bulb, A21 Lamp, 100 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable, White
Feit Electric OM100DM/6WYCA/2 LED Bulb, A21 Lamp, 100 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable, White
Dimensions: 4.8 In L X 2.5 In W
17.5 W
120 V
Lamp Shape
A21
Lamp Finish
White
Soft White To Daylight
90
4.8 In L X 2.5 In W
100 W