Feit Electric BPETC60/950CA/FIL LED Bulb, Decorative, B10 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Lamp Base, Dimmable, Daylight Light
Feit Electric
Loading Purchase Count
Details
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric BPETC60/950CA/FIL 60 W blunt tip LED light bulbs. This 5000K daylight bulb is dimmable and will replace 60 W incandescent bulbs. It produces a similar light output (500 Lumens), uses 5.5 W of electricity and up to 91% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric flame tip light bulbs have an average life of 15,000 hrs/13.7 years are RoHS compliant and are 100% mercury-free. Choose a dependable, Energy Star® certified decorative chandelier bulb for residential or commercial applications.
Specs
Id 146560
SKU 7222649
PartNo BPETC60/950CA/FIL
UPC 017801211290
Country of OriginMade in USA USA
Type Decorative
Wattage Rating 5.5 W
Voltage Rating 120 V
Lamp Base E26
Lamp Shape B10
Lamp Material Glass
Lumens 500 Lumens
Dimmable Dimmable
Light Color Daylight
Color Temperature 5000 K
Color Rendering Index (CRI) 90
Average Life 15,000 Hr
Dimensions 1.3 In Dia X 3.9 In H
Operating Temperature -13 Deg F
Incandescent Equivalent 60 W
Efficiency 90 Lumens/W
CID 9
You Might Also Like
Feit ElectricFeit Electric G2560/950CA/FIL/3/RP LED Bulb, Globe, 500 Lumens, 5.5 W, G25 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Lamp Base, Clear
Feit Electric G2560/950CA/FIL/3/RP LED Bulb, Globe, 500 Lumens, 5.5 W, G25 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Lamp Base, Clear
Dimensions: 4.5 In L X 3.1 In W
Type
Globe
Wattage Rating
5.5 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Shape
G25
Lamp Finish
Clear
Lumens
500 Lumens
Color Rendering Index (CRI)
90
Luminous Intensity
90 Lumens/W
Average Life
15,000 Hr
Beam Angle
270 Deg
Dimensions
4.5 In L X 3.1 In W
Incandescent Equivalent
60 W
Suitable For
Bath And Vanity Lighting
Includes
(3) LED Bulbs
Additional Information
13.7 Years Lamp Life, Damp Safety Location
Feit ElectricFeit Electric PAR30LDM/SP/950CA LED Bulb, 120 V, 750 Lumens, 8.3 W, PAR30 Lamp, 75 W Equivalent, E26 Lamp Base
Feit Electric PAR30LDM/SP/950CA LED Bulb, 120 V, 750 Lumens, 8.3 W, PAR30 Lamp, 75 W Equivalent, E26 Lamp Base
Dimensions: 3.75 In Dia X 4.8 In H
Wattage Rating
8.3 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26
Lamp Shape
PAR30
Lumens
750 Lumens
Color Rendering Index (CRI)
90
Luminous Intensity
90 Lumens/W
Average Life
25,000 Hr
Beam Angle
25 Deg
Dimensions
3.75 In Dia X 4.8 In H
Incandescent Equivalent
75 W
Feit ElectricFeit Electric A1960/827/FIL/4 LED Bulb, General Purpose, 800 Lumens, 8.8 W, A19 Lamp, 60 W Equivalent, Soft White (Pack of 6)
Feit Electric A1960/827/FIL/4 LED Bulb, General Purpose, 800 Lumens, 8.8 W, A19 Lamp, 60 W Equivalent, Soft White (Pack of 6)
Dimensions: 2-1/4 In Dia X 4 In L
General Purpose
8.8 W
120 V
E26
A19
Lamp Material
Glass
Lamp Finish
Frosted
800 Lumens
Soft White
>80
240 Deg
2-1/4 In Dia X 4 In L
Operating Temperature
-13 Deg F
60 W