Feit Electric BPETC40/827/LED/2 LED Lamp, 300 Lumens, 4.5 W, Torpedo Tip Lamp, 40 W Equivalent, E26 Lamp Base
Feit Electric
    Loading Purchase Count
    Details
    Enjoy all the benefits of advanced LED energy saving technology with the Feit Electric BPETC40/827/LED/2 2/PK 25 W torpedo tip LED light bulbs. This 2700K soft white light is dimmable and will replace 25 W equivalent incandescent bulbs. It produces a similar light output (300 Lumens), uses 3 W of electricity and up to 88% less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit Electric torpedo tip light bulbs have an average life of 15,000 hrs/13.7 years are RoHS compliant and are 100% mercury-free. Choose a dependable decorative and chandelier bulb for residential or commercial applications.
    Specs
    Id 235506
    SKU 7186679
    PartNo BPETC40/827/LED/2
    UPC 017801209228
    Country of OriginMade in USA USA
    Type Specialty
    Wattage Rating 4.5 W
    Voltage Rating 120 V
    Lamp Base E26
    Lamp Shape Torpedo Tip
    Lamp Material Glass
    Lamp Finish Clear
    Lumens 300 Lumens
    Dimmable Dimmable
    Light Color Soft White
    Color Temperature 2700 K
    Color Rendering Index (CRI) >80
    Luminous Intensity 66 Lumens/W
    Average Life 25,000 Hr
    Dimensions 1.35 In Dia X 3.5 In H
    Operating Temperature -13 Deg F (Starting)
    Incandescent Equivalent 40 W
    Driver Type Voltage
    Suitable For Chandeliers, Lanterns And Decorative Lightings
    CID 9
    Documents
    You Might Also Like
    Feit ElectricFeit Electric BR30DM/850/10KLED LED Lamp, Flood/Spotlight, 650 Lumens, 10.5 W, BR30 Lamp, 65 W Equivalent, E26 Lamp Base
    Feit Electric BR30DM/850/10KLED LED Lamp, Flood/Spotlight, 650 Lumens, 10.5 W, BR30 Lamp, 65 W Equivalent, E26 Lamp Base
    Dimensions: 4.9 In L X 3.8 In W
    Type
    Flood/Spotlight
    Wattage Rating
    10.5 W
    Voltage Rating
    120 V
    Lamp Base
    E26 Medium
    Lamp Shape
    BR30
    Lumens
    650 Lumens
    Dimmable
    Dimmable
    Light Color
    Daylight
    Color Temperature
    5000 K
    Color Rendering Index (CRI)
    80
    Luminous Intensity
    61.9 Lumens/W
    Average Life
    11,000 Hr
    Beam Angle
    40 Deg
    Dimensions
    4.9 In L X 3.8 In W
    Operating Temperature
    -13 Deg F
    Incandescent Equivalent
    65 W
    Driver Type
    Voltage
    Suitable For
    Recessed Lighting, Track Lighting
    Additional Information
    10 Years Lamp Life, Damp Safety Location
    Feit ElectricFeit Electric ETF40/10KLED/3 LED Lamp, Specialty, Torpedo Tip Lamp, 40 W Equivalent, E26 Lamp Base, Dimmable, White
    Feit Electric ETF40/10KLED/3 LED Lamp, Specialty, Torpedo Tip Lamp, 40 W Equivalent, E26 Lamp Base, Dimmable, White
    Dimensions: 1.5 In Dia X 4.12 In H
    Type
    Specialty
    Wattage Rating
    4.5 W
    Voltage Rating
    120 V
    Lamp Base
    E26
    Lamp Shape
    Torpedo Tip
    Lamp Finish
    White
    Lumens
    300 Lumens
    Light Color
    Warm White
    Color Temperature
    3000 K
    Color Rendering Index (CRI)
    >80
    Average Life
    11,000 Hr
    Beam Angle
    180 Deg
    Dimensions
    1.5 In Dia X 4.12 In H
    Operating Temperature
    -13 Deg F (Starting)
    Incandescent Equivalent
    40 W