Feit Electric BP40S11N/SU/LED LED Bulb, Decorative, S11 Lamp, 40 W Equivalent, E17 Lamp Base, Non-Dimmable, Warm White
Feit Electric
Loading Purchase Count
Details
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric BP40S11N/SU/LED 40 W equivalent intermediate base S11 LED light bulb. This 3000 K warm white bulb produces 350 Lumens using only 4 W of electricity - up to 90% less than an equivalent incandescent light. These bulbs have an average life 15,000 hr/13 years are RoHS compliant and 100% mercury-free. Choose a dependable Feit Electric specialty light for all your residential or commercial lighting applications.
Specs
Id 220128
SKU 7184542
PartNo BP40S11N/SU/LED
UPC 017801575996
Country of OriginMade in USA USA
Type Decorative
Wattage Rating 3.8 W
Voltage Rating 120 V
Lamp Base E17
Lamp Shape S11
Lumens 350 Lumens
Dimmable Non-Dimmable
Light Color Warm White
Color Temperature 3000 K
Color Rendering Index (CRI) 90
Average Life 15,000 Hr
Beam Angle 300 Deg
Dimensions 2.3 In L X 1.4 In W
Incandescent Equivalent 40 W
Efficiency 90 Lumens/W
Suitable For Desk Lamps
Additional Information 13.7 Years Lamp Life, Damp Safety Location
CID 9
Documents
You Might Also Like
Feit ElectricFeit Electric OM300/830/LED LED Bulb, General-Purpose, A23 Lamp, 300 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Non-Dimmable
Feit Electric OM300/830/LED LED Bulb, General-Purpose, A23 Lamp, 300 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Non-Dimmable
Dimensions: 6.4 In L X 3.3 In W
Type
General-Purpose
Wattage Rating
33 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Shape
A23
Lumens
4060 Lumens
Dimmable
Non-Dimmable
Light Color
Bright White
Color Temperature
3000 K
Color Rendering Index (CRI)
80
Average Life
25,000 Hr
Beam Angle
40 Deg
Dimensions
6.4 In L X 3.3 In W
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
300 W
Efficiency
123 Lumens/W
Suitable For
Ceiling Fixtures, Pendants, Table Lamps
Additional Information
22.8 Years Lamp Life, Damp Safety Location
Feit ElectricFeit Electric A800/827/10KLED LED Bulb, General-Purpose, A19 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Non-Dimmable
Feit Electric A800/827/10KLED LED Bulb, General-Purpose, A19 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Non-Dimmable
Dimensions: 4.2 In L X 2.3 In W
Type
General-Purpose
Wattage Rating
10 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Shape
A19
Lumens
800 Lumens
Dimmable
Non-Dimmable
Light Color
Soft White
Color Temperature
2700 K
Color Rendering Index (CRI)
80
Luminous Intensity
0.8 Lumens/W
Average Life
11,000 Hr
Beam Angle
270 Deg
Dimensions
4.2 In L X 2.3 In W
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
60 W
Efficiency
80 Lumens/W
Suitable For
Ceiling Fixtures, Outdoor Lighting, Table Lamps
Additional Information
10 Years Lamp Life, Damp Safety Location
Feit ElectricFeit Electric OM200/830/LED LED Bulb, General-Purpose, A21 Lamp, 200 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Non-Dimmable
Feit Electric OM200/830/LED LED Bulb, General-Purpose, A21 Lamp, 200 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Non-Dimmable
Dimensions: 5.6 In L X 2.8 In W
25 W
120 V
A21
3050 Lumens
Bright White
40 Deg
5.6 In L X 2.8 In W
200 W