Feit Electric BP35MC/830/LED LED Bulb, Linear, T4 Lamp, 35 W Equivalent, E11 Lamp Base, Dimmable, Warm White Light
Feit Electric
Loading Purchase Count
Details
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric BP35MC/830/LED 35 W equivalent T4 LED light bulb. This 3000 warm white dimmable bulb produces 350 Lumens using only 3.5 W of electricity up to 90% less than an equivalent incandescent light. These bulbs have an average life 10,000 hrs/9 years, are RoHS compliant and 100% mercury-free. Choose a dependable Feit electric specialty light for all your residential or commercial lighting needs.
Specs
Id 271809
SKU 5092523
PartNo BP35MC/830/LED
UPC 017801749045
Type Linear
Wattage Rating 3.5 W
Voltage Rating 120 V
Lamp Base E11
Lamp Shape T4
Lamp Material Plastic
Lumens 350 Lumens
Dimmable Dimmable
Light Color Warm White
Color Temperature 3000 K
Color Rendering Index (CRI) 80
Average Life 10,000 Hr
Beam Angle 300 Deg
Dimensions 0.5 In Dia X 2.9 In H
Incandescent Equivalent 35 W
Efficiency 90 %
CID 9
Documents
You Might Also Like
Feit ElectricFeit Electric BPMR16/GU10/930CA LED Lamp, Track/Recessed, 300 Lumens, 4 W, MR16 Lamp, 35 W Equivalent, GU10 Lamp Base
Feit Electric BPMR16/GU10/930CA LED Lamp, Track/Recessed, 300 Lumens, 4 W, MR16 Lamp, 35 W Equivalent, GU10 Lamp Base
Checking...
Dimensions: 2 In Dia X 2.2 In L
Type
Track/Recessed
Wattage Rating
4 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
GU10
Lamp Shape
MR16
Lumens
300 Lumens
Dimmable
Dimmable
Light Color
Bright White
Color Temperature
3000 K
Color Rendering Index (CRI)
90+
Luminous Intensity
75 Lumens/W
Average Life
25,000 Hr
Beam Angle
40 Deg
Dimensions
2 In Dia X 2.2 In L
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
35 W
Feit ElectricFeit Electric OM100DM/930CA/2 LED Lamp, General Purpose, 1600 Lumens, 17.5 W, A21 Lamp, 100 W Equivalent, E26 Lamp Base
Feit Electric OM100DM/930CA/2 LED Lamp, General Purpose, 1600 Lumens, 17.5 W, A21 Lamp, 100 W Equivalent, E26 Lamp Base
Checking...
Dimensions: 2.75 In Dia X 5.1 In L
Type
General Purpose
Wattage Rating
17.5 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26
Lamp Shape
A21
Lumens
1600 Lumens
Light Color
Bright White
Color Temperature
3000 K
Color Rendering Index (CRI)
90+
Luminous Intensity
91 Lumens/W
Average Life
25,000 Hr
Beam Angle
300 Deg
Dimensions
2.75 In Dia X 5.1 In L
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
100 W
Feit ElectricFeit Electric A1960/827/FIL/4 LED Bulb, General Purpose, 800 Lumens, 8.8 W, A19 Lamp, 60 W Equivalent, Soft White (Pack of 6)
Feit Electric A1960/827/FIL/4 LED Bulb, General Purpose, 800 Lumens, 8.8 W, A19 Lamp, 60 W Equivalent, Soft White (Pack of 6)
Dimensions: 2-1/4 In Dia X 4 In L
General Purpose
8.8 W
120 V
E26
A19
Lamp Material
Glass
Lamp Finish
Frosted
800 Lumens
Soft White
>80
90 Lumens/W
240 Deg
2-1/4 In Dia X 4 In L
60 W