Feit Electric BP25T8N/SU/LED Microwave LED Bulb, Linear, T8 Lamp, 25 W Equivalent, E17 Lamp Base, Non-Dimmable (Pack of 6)
Feit Electric
Loading Purchase Count
Details
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric 25 W equivalent warm white T8 LED light bulb. These T8 tubular LED light bulbs are made for use in signs, emergency lights and other specialty applications. The LED bulb has an intermediate (E17) base, is rated to provide up to 15,000 hr of life and uses less energy than the equivalent incandescent 25 W light bulb. Online purchases are in packages of 6.
To purchase a single item, please visit one of our locations.
Specs
Id 212014
SKU 7341399
PartNo BP25T8N/SU/LED
UPC 017801692662
Country of OriginMade in USA USA
Type Linear
Wattage Rating 2.5 W
Voltage Rating 120 V
Lamp Base E17
Lamp Shape T8
Lumens 180 Lumens
Dimmable Non-Dimmable
Light Color Warm White
Color Temperature 3000 K
Color Rendering Index (CRI) 80
Average Life 15,000 Hr
Beam Angle 270 Deg
Dimensions 2.4 In L X 0.8 In W
Incandescent Equivalent 25 W
Efficiency 72 Lumens/W
Suitable For Appliances, Signs
Includes Bulb
Additional Information 13.7 Years Lamp Life, Damp Safety Location
CID 9
Documents
You Might Also Like
Feit ElectricFeit Electric BR40DMHO/927CA LED Bulb, Flood/Spotlight, BR40 Lamp, 120 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable (Pack of 4)
Feit Electric BR40DMHO/927CA LED Bulb, Flood/Spotlight, BR40 Lamp, 120 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Dimmable (Pack of 4)
Dimensions: 6.4 In L X 4.8 In W
Type
Flood/Spotlight
Wattage Rating
15.5 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Shape
BR40
Lumens
1400 Lumens
Dimmable
Dimmable
Light Color
Soft White
Color Temperature
2700 K
Color Rendering Index (CRI)
90
Average Life
25,000 Hr
Beam Angle
110 Deg
Dimensions
6.4 In L X 4.8 In W
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
120 W
Efficiency
90 Lumens/W
Suitable For
Track Lighting
Additional Information
22.8 Years Lamp Life, Damp Safety Location
Feit ElectricFeit Electric A1600/830/10KLED/6 LED Bulb, General Purpose, 1500 Lumens, 15 W, A19 Lamp, 100 W Equivalent, E26 Lamp Base
Feit Electric A1600/830/10KLED/6 LED Bulb, General Purpose, 1500 Lumens, 15 W, A19 Lamp, 100 W Equivalent, E26 Lamp Base
Dimensions: 4.6 In L X 2.4 In W
Type
General-Purpose
Wattage Rating
15 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Shape
A19
Lamp Finish
Frosted
Lumens
1500 Lumens
Non-Dimmable
Light Color
Warm White
Color Temperature
3000 K
Color Rendering Index (CRI)
80
Luminous Intensity
100 Lumens/W
Average Life
11,000 Hr
Beam Angle
270 Deg
Dimensions
4.6 In L X 2.4 In W
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
100 W
Suitable For
Ceiling Fixtures, Outdoor Lighting, Table Lamps
Includes
(6) LED Bulbs
Additional Information
10 Years Lamp Life, Damp Safety Location
Feit ElectricFeit Electric BPA1540C/850/LED/2 Filament LED Bulb, General-Purpose, A15 Lamp, 40 W Equivalent, E12 Candelabra Lamp Base
Feit Electric BPA1540C/850/LED/2 Filament LED Bulb, General-Purpose, A15 Lamp, 40 W Equivalent, E12 Candelabra Lamp Base
Dimensions: 3.3 In L X 1.8 In W
General-Purpose
4.5 W
120 V
E12 Candelabra
A15
Lamp Material
Glass
Lamp Finish
Clear
300 Lumens
Daylight
80
Luminous Intensity
66 Lumens/W
270 Deg
3.3 In L X 1.8 In W
40 W