Feit Electric A800/850/10KLED LED Bulb, General-Purpose, A19 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Non-Dimmable
Feit Electric
Loading Purchase Count
Details
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric A800/850/10KLED, LED light bulbs. These frosted general-purpose bulbs produce 800 Lumens of 5000 K daylight color temperature light while using only 10 W of electricity - up to 83.3% less energy than an equivalent 60 W incandescent. Get instant ON to full brightness with relatively cool running performance. Each bulb has an average life of 11,000 hr/10 years, is RoHS compliant and are 100% mercury-free. Choose a nice bright light for daily tasks or any general-purpose residential or commercial applications.
Specs
Id 280350
SKU 7482698
PartNo A800/850/10KLED
UPC 017801143874
Country of OriginMade in USA USA
Type General-Purpose
Wattage Rating 10 W
Voltage Rating 120 V
Lamp Base E26 Medium
Lamp Shape A19
Lumens 800 Lumens
Dimmable Non-Dimmable
Light Color Daylight
Color Temperature 5000 K
Color Rendering Index (CRI) 80
Luminous Intensity 0.94 Lumens/W
Average Life 11,000 Hr
Beam Angle 180 Deg
Dimensions 4.1 In L X 2.3 In W
Operating Temperature -13 Deg F
Incandescent Equivalent 60 W
Efficiency 80 Lumens/W
Suitable For Ceiling Fixtures, Ceiling Fans, Outdoor Lighting, Table Lamps
Additional Information 10 Years Lamp Life, Damp Safety Location
CID 9
Documents
You Might Also Like
Feit ElectricFeit Electric BR30DM/850/10KLED LED Lamp, Flood/Spotlight, 650 Lumens, 10.5 W, BR30 Lamp, 65 W Equivalent, E26 Lamp Base
Feit Electric BR30DM/850/10KLED LED Lamp, Flood/Spotlight, 650 Lumens, 10.5 W, BR30 Lamp, 65 W Equivalent, E26 Lamp Base
Dimensions: 4.9 In L X 3.8 In W
Type
Flood/Spotlight
Wattage Rating
10.5 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Shape
BR30
Lumens
650 Lumens
Dimmable
Dimmable
Light Color
Daylight
Color Temperature
5000 K
Color Rendering Index (CRI)
80
Luminous Intensity
61.9 Lumens/W
Average Life
11,000 Hr
Beam Angle
40 Deg
Dimensions
4.9 In L X 3.8 In W
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
65 W
Driver Type
Voltage
Suitable For
Recessed Lighting, Track Lighting
Additional Information
10 Years Lamp Life, Damp Safety Location
Feit ElectricFeit Electric A1600/830/10KLED/6 LED Bulb, General Purpose, 1500 Lumens, 15 W, A19 Lamp, 100 W Equivalent, E26 Lamp Base
Feit Electric A1600/830/10KLED/6 LED Bulb, General Purpose, 1500 Lumens, 15 W, A19 Lamp, 100 W Equivalent, E26 Lamp Base
Dimensions: 4.6 In L X 2.4 In W
Type
General-Purpose
Wattage Rating
15 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Shape
A19
Lamp Finish
Frosted
Lumens
1500 Lumens
Non-Dimmable
Light Color
Warm White
Color Temperature
3000 K
Color Rendering Index (CRI)
80
Luminous Intensity
100 Lumens/W
Average Life
11,000 Hr
Beam Angle
270 Deg
Dimensions
4.6 In L X 2.4 In W
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
100 W
Suitable For
Ceiling Fixtures, Outdoor Lighting, Table Lamps
Includes
(6) LED Bulbs
Additional Information
Feit ElectricFeit Electric BPA1560W/927CA/FIL/2 Filament LED Bulb, General-Purpose, A15 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base (Pack of 6)
Feit Electric BPA1560W/927CA/FIL/2 Filament LED Bulb, General-Purpose, A15 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base (Pack of 6)
Dimensions: 3.2 In L X 1.9 In W
General-Purpose
8 W
120 V
A15
750 Lumens
Soft White
90
93.75 Lumens/W
270 Deg
3.2 In L X 1.9 In W
60 W