Feit Electric A60DM850GU2410KLED LED Bulb, A19 Lamp, 60 W Equivalent, GU24 Lamp Base, Dimmable, White, Daylight
Feit Electric
Loading Purchase Count
Details
Enjoy all the benefits of advanced LED energy saving technology with the Feit electric 10 W A19 led light Bulb. This 5000 K daylight white dimmable bulb replaces 60 W incandescent bulbs. It produces a similar 800 lumens light output using only 10 W of electricity, for up to 83% less energy than standard incandescent. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit electric A60DM850GU2410KLED/2 bulbs have an average life of 11000 hr/10 years, are RoHS compliant and are 100% mercury-free. Choose a dependable general-purpose bulb for residential or commercial applications.
Specs
Id 273490
SKU 7488406
PartNo A60DM850GU2410KLED
UPC 017801151473
Wattage Rating 10 W
Voltage Rating 120 V
Lamp Base GU24
Lamp Shape A19
Lamp Finish White
Lumens 800 Lumens
Dimmable Dimmable
Light Color Daylight
Color Temperature 5000 K
Color Rendering Index (CRI) 80
Average Life 11,000 Hr
Dimensions 4.3 In L X 2.4 In W
Incandescent Equivalent 60 W
Efficiency 83.3 %
CID 9
Documents
You Might Also Like
Feit ElectricFeit Electric BPMR16/GU10/930CA LED Lamp, Track/Recessed, 300 Lumens, 4 W, MR16 Lamp, 35 W Equivalent, GU10 Lamp Base
Feit Electric BPMR16/GU10/930CA LED Lamp, Track/Recessed, 300 Lumens, 4 W, MR16 Lamp, 35 W Equivalent, GU10 Lamp Base
Dimensions: 2 In Dia X 2.2 In L
Type
Track/Recessed
Wattage Rating
4 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
GU10
Lamp Shape
MR16
Lumens
300 Lumens
Dimmable
Dimmable
Light Color
Bright White
Color Temperature
3000 K
Color Rendering Index (CRI)
90+
Luminous Intensity
75 Lumens/W
Average Life
25,000 Hr
Beam Angle
40 Deg
Dimensions
2 In Dia X 2.2 In L
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
35 W
Feit ElectricFeit Electric G2560/950CA/FIL/3/RP LED Bulb, Globe, 500 Lumens, 5.5 W, G25 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Lamp Base, Clear
Feit Electric G2560/950CA/FIL/3/RP LED Bulb, Globe, 500 Lumens, 5.5 W, G25 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Lamp Base, Clear
Dimensions: 4.5 In L X 3.1 In W
Type
Globe
Wattage Rating
5.5 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Shape
G25
Lamp Finish
Clear
Lumens
500 Lumens
Light Color
Daylight
Color Temperature
5000 K
Color Rendering Index (CRI)
90
Luminous Intensity
90 Lumens/W
Average Life
15,000 Hr
Beam Angle
270 Deg
Dimensions
4.5 In L X 3.1 In W
Incandescent Equivalent
60 W
Suitable For
Bath And Vanity Lighting
Includes
(3) LED Bulbs
Additional Information
13.7 Years Lamp Life, Damp Safety Location
Feit ElectricFeit Electric PAR30LDM/SP/950CA LED Bulb, 120 V, 750 Lumens, 8.3 W, PAR30 Lamp, 75 W Equivalent, E26 Lamp Base
Feit Electric PAR30LDM/SP/950CA LED Bulb, 120 V, 750 Lumens, 8.3 W, PAR30 Lamp, 75 W Equivalent, E26 Lamp Base
Dimensions: 3.75 In Dia X 4.8 In H
Flood/Spotlight
8.3 W
120 V
E26
PAR30
750 Lumens
Daylight
90 Lumens/W
25 Deg
3.75 In Dia X 4.8 In H
Operating Temperature
-13 Deg F
75 W