Feit Electric A60DM827GU2410KLED/2 LED Bulb, General-Purpose, A19 Lamp, 60 W Equivalent, GU24 Lamp Base, Dimmable
Feit Electric
Loading Purchase Count
Details
Enjoy all the benefits of advanced LED energy saving technology with the Feit electric A60DM827GU2410KLED/2 A19 60 W led light bulb. The 2700K soft white light is dimmable and will replace a 60 W equivalent incandescent bulb. It produces a similar light output (800 Lumens) and uses 10 W of electricity and less energy than a standard incandescent light bulb. Get instant on to full brightness with relatively cool running performance. Feit electric A19 bulbs have an average life of 11,000 hr/10 years are RoHS compliant and 100% mercury-free. Choose a dependable general-purpose bulb for residential or commercial applications.
Specs
Id 300302
SKU 7481898
PartNo A60DM827GU2410KLED/2
Type General-Purpose
Wattage Rating 10 W
Voltage Rating 120 V
Lamp Base GU24
Lamp Shape A19
Lumens 800 Lumens
Dimmable Dimmable
Light Color Soft White
Color Temperature 2700 K
Color Rendering Index (CRI) >80
Luminous Intensity 80 Lumens/W
Average Life 11,000 Hr
Beam Angle 240 Deg
Dimensions 2.3 In Dia X 3.9 In L
Operating Temperature -13 Deg F
Incandescent Equivalent 60 W
Beam Spread 180 Deg
CID 9
Documents
You Might Also Like
Feit ElectricFeit Electric BR30DM/850/10KLED LED Lamp, Flood/Spotlight, 650 Lumens, 10.5 W, BR30 Lamp, 65 W Equivalent, E26 Lamp Base
Feit Electric BR30DM/850/10KLED LED Lamp, Flood/Spotlight, 650 Lumens, 10.5 W, BR30 Lamp, 65 W Equivalent, E26 Lamp Base
Dimensions: 4.9 In L X 3.8 In W
Type
Flood/Spotlight
Wattage Rating
10.5 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Shape
BR30
Lumens
650 Lumens
Dimmable
Dimmable
Light Color
Daylight
Color Temperature
5000 K
Color Rendering Index (CRI)
80
Luminous Intensity
61.9 Lumens/W
Average Life
11,000 Hr
Beam Angle
40 Deg
Dimensions
4.9 In L X 3.8 In W
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
65 W
Driver Type
Voltage
Suitable For
Recessed Lighting, Track Lighting
Additional Information
10 Years Lamp Life, Damp Safety Location
Feit ElectricFeit Electric PAR20DM/930CA/2 LED Lamp, 120 V, 450 Lumens, 5 W, PAR20 Lamp, 50 W Equivalent, E26 Lamp Base
Feit Electric PAR20DM/930CA/2 LED Lamp, 120 V, 450 Lumens, 5 W, PAR20 Lamp, 50 W Equivalent, E26 Lamp Base
Dimensions: 2-1/2 In Dia X 3.2 In L
Type
Flood/Spotlight
Wattage Rating
5 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26
Lamp Shape
PAR20
Lumens
450 Lumens
Light Color
Bright White
Color Temperature
3000 K
Color Rendering Index (CRI)
90+
Luminous Intensity
90 Lumens/W
Average Life
25,000 Hr
Beam Angle
40 Deg
Dimensions
2-1/2 In Dia X 3.2 In L
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
50 W