Feit Electric A50/150/950CA LED Bulb, General Purpose, 800, 1600, 2200 Lumens, 7, 15, 23 W, A21 Lamp, E26 Lamp Base
Feit Electric
SKU 7222458
PartNo A50/150/950CA
UPC 017801153842
Type General Purpose
Wattage Rating 7, 15, 23 W
Voltage Rating 120 V
Lamp Base E26
Lamp Shape A21
Lamp Material Plastic
Lumens 800, 1600, 2200 Lumens
Light Color Daylight
Color Temperature 5000 K
Color Rendering Index (CRI) 90
Luminous Intensity 114, 106, 95 Lumens/W
Average Life 25,000 Hr
Beam Angle 180 Deg
Dimensions 2.7 In Dia X 5 In L
Incandescent Equivalent 50, 100, 150 W
CID 9
Documents
You Might Also Like
Feit ElectricFeit Electric OM100DM/930CA/2 LED Lamp, General Purpose, 1600 Lumens, 17.5 W, A21 Lamp, 100 W Equivalent, E26 Lamp Base
Feit Electric OM100DM/930CA/2 LED Lamp, General Purpose, 1600 Lumens, 17.5 W, A21 Lamp, 100 W Equivalent, E26 Lamp Base
Dimensions: 2.75 In Dia X 5.1 In L
Type
General Purpose
Wattage Rating
17.5 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26
Lamp Shape
A21
Lumens
1600 Lumens
Dimmable
Dimmable
Light Color
Bright White
Color Temperature
3000 K
Color Rendering Index (CRI)
90+
Luminous Intensity
91 Lumens/W
Average Life
25,000 Hr
Beam Angle
300 Deg
Dimensions
2.75 In Dia X 5.1 In L
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
100 W
Feit ElectricFeit Electric OM100DM LED Lamp, 120 V, 1600 Lumens, 17.5 W, A19 Lamp, 100 W Equivalent, E26 Lamp Base
Feit Electric OM100DM LED Lamp, 120 V, 1600 Lumens, 17.5 W, A19 Lamp, 100 W Equivalent, E26 Lamp Base
Type
General Purpose
Wattage Rating
17.5 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26
Lamp Shape
A19
Lumens
1600 Lumens
Light Color
Daylight
Color Temperature
5000 K
Color Rendering Index (CRI)
90+
Luminous Intensity
91 Lumens/W
Average Life
25,000 Hr
Beam Angle
300 Deg
Dimensions
2.75 In Dia X 5.1 In L
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
100 W
Feit ElectricFeit Electric BPA1540/950CA/FIL/2 LED Bulb, General Purpose, 450 Lumens, 5 W, A15 Lamp, 40 W Equivalent, E26 Lamp Base
Feit Electric BPA1540/950CA/FIL/2 LED Bulb, General Purpose, 450 Lumens, 5 W, A15 Lamp, 40 W Equivalent, E26 Lamp Base
Dimensions: 1.85 In Dia X 3.2 In H
5 W
120 V
A15
Lamp Material
Glass
Lamp Finish
Clear
450 Lumens
Daylight
90 Lumens/W
1.85 In Dia X 3.2 In H
40 W