Feit Electric A100DM850GU24/10KLED LED Bulb, General-Purpose, A19 Lamp, 100 W Equivalent, GU24 Lamp Base, Dimmable
Feit Electric
Loading Purchase Count
Details
Enjoy all the benefits of advanced LED energy-saving technology with the Feit Electric A100DM827GU24/10K LED performance LED light bulb. This dimmable 5000 K natural daylight bulb with a GU24 base puts out 1500 Lumens of brightness while using only 14 W - up to 86% less energy than an equivalent 100 W incandescent. Our performance A19 bulbs have an average life of 11,000 hr/10 years are RoHS compliant and are 100% mercury-free. Choose a dependable high-lumen bulb for residential or commercial applications.
Specs
Id 301117
SKU 9961707
PartNo A100DM850GU24/10KLED
Type General-Purpose
Wattage Rating 14 W
Voltage Rating 120 V
Lamp Base GU24
Lamp Shape A19
Lamp Finish Frosted
Lumens 1500 Lumens
Dimmable Dimmable
Light Color Daylight
Color Temperature 5000 K
Color Rendering Index (CRI) 80
Average Life 11,000 Hr
Beam Angle 270 Deg
Dimensions 3.9 In L X 2.3 In W
Incandescent Equivalent 100 W
Efficiency 86 Lumens/W
Suitable For Ceiling Fixtures, Floor Lamps
Additional Information 10 Years Lamp Life, Damp Safety Location
CID 9
Documents
You Might Also Like
Feit ElectricFeit Electric OM300/830/LED LED Bulb, General-Purpose, A23 Lamp, 300 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Non-Dimmable
Feit Electric OM300/830/LED LED Bulb, General-Purpose, A23 Lamp, 300 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Non-Dimmable
Dimensions: 6.4 In L X 3.3 In W
Type
General-Purpose
Wattage Rating
33 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26 Medium
Lamp Shape
A23
Lumens
4060 Lumens
Dimmable
Non-Dimmable
Light Color
Bright White
Color Temperature
3000 K
Color Rendering Index (CRI)
80
Average Life
25,000 Hr
Beam Angle
40 Deg
Dimensions
6.4 In L X 3.3 In W
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
300 W
Efficiency
123 Lumens/W
Suitable For
Ceiling Fixtures, Pendants, Table Lamps
Additional Information
22.8 Years Lamp Life, Damp Safety Location
Feit ElectricFeit Electric BPA1560C850LED/2 Filament LED Bulb, General-Purpose, A15 Lamp, 60 W Equivalent, E12 Candelabra Lamp Base
Feit Electric BPA1560C850LED/2 Filament LED Bulb, General-Purpose, A15 Lamp, 60 W Equivalent, E12 Candelabra Lamp Base
Dimensions: 3.4 In L X 1.9 In W
Type
General-Purpose
Wattage Rating
6 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E12 Candelabra
Lamp Shape
A15
Lamp Material
Glass
Lamp Finish
Clear
Lumens
500 Lumens
Dimmable
Light Color
Daylight
Color Temperature
5000 K
Color Rendering Index (CRI)
80
Luminous Intensity
83.33 Lumens/W
Average Life
15,000 Hr
Dimensions
3.4 In L X 1.9 In W
Operating Temperature
-13 Deg C
Incandescent Equivalent
60 W
Suitable For
Ceiling Fixtures, Ceiling Fans, Coach Lanterns, Wall Sconces
Additional Information
13.7 Years Lamp Life, Damp Safety Location
Feit ElectricFeit Electric A800/827/10KLED LED Bulb, General-Purpose, A19 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Non-Dimmable
Feit Electric A800/827/10KLED LED Bulb, General-Purpose, A19 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Medium Lamp Base, Non-Dimmable
Dimensions: 4.2 In L X 2.3 In W
10 W
120 V
E26 Medium
A19
800 Lumens
Non-Dimmable
Soft White
Luminous Intensity
0.8 Lumens/W
Beam Angle
270 Deg
4.2 In L X 2.3 In W
-13 Deg F
60 W