Feit Electric BP60T12/RP Incandescent Bulb, 60 W, T12 Lamp, Medium E26 Lamp Base, 150 Lumens, 2200 K Color Temp
Feit Electric
    Loading Purchase Count
    Details
    Vintage style.
    Specs
    Id 172264
    SKU 2514420
    PartNo BP60T12/RP
    UPC 017801178579
    Country of Origin China
    Type Vintage
    Wattage Rating 60 W
    Voltage Rating 120 V
    Lamp Shape T12
    Lamp Base Medium E26
    Lamp Finish Clear
    Lumens 150
    Dimmable Dimmable
    Color Temperature 2200 K
    Average Life 1500 Hr
    Dimensions 1.4 In Dia X 4 In L
    CID 9
    You Might Also Like
    Feit ElectricFeit Electric G2560/950CA/FIL/3/RP LED Bulb, Globe, 500 Lumens, 5.5 W, G25 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Lamp Base, Clear
    Feit Electric G2560/950CA/FIL/3/RP LED Bulb, Globe, 500 Lumens, 5.5 W, G25 Lamp, 60 W Equivalent, E26 Lamp Base, Clear
    Dimensions: 4.5 In L X 3.1 In W
    Type
    Globe
    Wattage Rating
    5.5 W
    Voltage Rating
    120 V
    Lamp Base
    E26 Medium
    Lamp Shape
    G25
    Lamp Finish
    Clear
    Lumens
    500 Lumens
    Dimmable
    Dimmable
    Light Color
    Daylight
    Color Temperature
    5000 K
    Color Rendering Index (CRI)
    90
    Luminous Intensity
    90 Lumens/W
    Average Life
    15,000 Hr
    Beam Angle
    270 Deg
    Dimensions
    4.5 In L X 3.1 In W
    Incandescent Equivalent
    60 W