Feit Electric BP40A15C/CL/CF Incandescent Lamp, 40 W, A15 Lamp, Candelabra E12 Lamp Base, 2700 K Color Temp
Feit Electric
SKU 6330708
PartNo BP40A15C/CL/CF
UPC 017801186611
Country of OriginMade in USA USA
Wattage Rating 40 W
Voltage Rating 120 V
Lamp Shape A15
Lamp Base Candelabra E12
Lamp Finish Clear
Dimmable Dimmable
Color Temperature 2700 K
Average Life 2500 Hr
Dimensions 1.87 In D X 3.25 In H
Incandescent Equivalent 40 W
CID 9
You Might Also Like
Feit ElectricFeit Electric BPA1560C850LED/2 Filament LED Bulb, General-Purpose, A15 Lamp, 60 W Equivalent, E12 Candelabra Lamp Base
Feit Electric BPA1560C850LED/2 Filament LED Bulb, General-Purpose, A15 Lamp, 60 W Equivalent, E12 Candelabra Lamp Base
Dimensions: 3.4 In L X 1.9 In W
Type
General-Purpose
Wattage Rating
6 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E12 Candelabra
Lamp Shape
A15
Lamp Material
Glass
Lamp Finish
Clear
Lumens
500 Lumens
Dimmable
Dimmable
Light Color
Daylight
Color Temperature
5000 K
Color Rendering Index (CRI)
80
Luminous Intensity
83.33 Lumens/W
Average Life
15,000 Hr
Dimensions
3.4 In L X 1.9 In W
Operating Temperature
-13 Deg C
Incandescent Equivalent
60 W