Feit Electric BP25T10/IF Incandescent Lamp, 25 W, T10 Lamp, Medium E26 Lamp Base, 400 Lumens, 2700 K Color Temp (Pack of 6)
Feit Electric
    Loading Purchase Count
    Details
    To purchase a single item, please visit one of our locations.
    Specs
    Id 221543
    SKU 6049332
    PartNo BP25T10/IF
    UPC 017801000474
    Country of OriginMade in USA USA
    Wattage Rating 25 W
    Voltage Rating 130 V
    Lamp Shape T10
    Lamp Base Medium E26
    Lamp Material Glass
    Lamp Finish Frosted
    Lumens 400
    Dimmable Dimmable
    Color Temperature 2700 K
    Average Life 2000 Hr
    Dimensions 1-1/4 In D X 5 In H
    Incandescent Equivalent 25 W
    CID 9
    You Might Also Like
    Feit ElectricFeit Electric A1960/827/FIL/4 LED Bulb, General Purpose, 800 Lumens, 8.8 W, A19 Lamp, 60 W Equivalent, Soft White (Pack of 6)
    Feit Electric A1960/827/FIL/4 LED Bulb, General Purpose, 800 Lumens, 8.8 W, A19 Lamp, 60 W Equivalent, Soft White (Pack of 6)
    Dimensions: 2-1/4 In Dia X 4 In L
    Type
    General Purpose
    Wattage Rating
    8.8 W
    Voltage Rating
    120 V
    Lamp Base
    E26
    Lamp Shape
    A19
    Lamp Material
    Glass
    Lamp Finish
    Frosted
    Lumens
    800 Lumens
    Dimmable
    Dimmable
    Light Color
    Soft White
    Color Temperature
    2700 K
    Color Rendering Index (CRI)
    >80
    Luminous Intensity
    90 Lumens/W
    Average Life
    15,000 Hr
    Beam Angle
    240 Deg
    Dimensions
    2-1/4 In Dia X 4 In L
    Operating Temperature
    -13 Deg F
    Incandescent Equivalent
    60 W