Feit Electric BPQ50T4/JCD Halogen Bulb, 50 W, Candelabra GY6.35 Lamp Base, JCD T4 Lamp, 3000 K Color Temp
Feit Electric
Loading Purchase Count
Details
Compact and dimmable, used for desk lamps and more. 2,000 hrs average life. 120 V.
Specs
Id 227907
SKU 6236541
PartNo BPQ50T4/JCD
UPC 017801014600
Country of OriginMade in USA USA
Average Life 2000 Hr
Color Temperature 3000 K
Dimensions 1.56 In H
Dimmable Dimmable
Incandescent Equivalent 50 W
Lamp Base Candelabra GY6.35
Lamp Finish Clear
Lamp Shape JCD T4
Voltage Rating 120 V
Wattage Rating 50 W
CID 9
You Might Also Like
Feit ElectricFeit Electric PAR2050/10KLED/3 LED Lamp, Flood/Spotlight, PAR20 Lamp, 50 W Equivalent, E26 Lamp Base, 3000 K Color Temp
Feit Electric PAR2050/10KLED/3 LED Lamp, Flood/Spotlight, PAR20 Lamp, 50 W Equivalent, E26 Lamp Base, 3000 K Color Temp
Dimensions: 2.5 In Dia X 3.3 In L
Type
Flood/Spotlight
Wattage Rating
7 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
E26
Lamp Shape
PAR20
Lumens
500 Lumens
Color Temperature
3000 K
Color Rendering Index (CRI)
>80
Average Life
11,000 Hr
Beam Angle
38 Deg
Dimensions
2.5 In Dia X 3.3 In L
Operating Temperature
-13 Deg F
Incandescent Equivalent
50 W
Efficiency
0.71 Lumens/W
Suitable For
Recessed, Security And Landscape Lightings
Feit ElectricFeit Electric BP50G8/830/SU/LED LED Bulb, Specialty, Puck Lamp, 50 W Equivalent, G8 Lamp Base, Dimmable, Clear (Pack of 6)
Feit Electric BP50G8/830/SU/LED LED Bulb, Specialty, Puck Lamp, 50 W Equivalent, G8 Lamp Base, Dimmable, Clear (Pack of 6)
Dimensions: 1.2 In L X 1.5 In W
Type
Specialty
Wattage Rating
4.5 W
Voltage Rating
120 V
Lamp Base
G8
Lamp Shape
Puck
Lamp Finish
Clear
Lumens
400 Lumens
Dimmable
Dimmable
Light Color
Warm White
Color Temperature
3000 K
Color Rendering Index (CRI)
80
Average Life
15,000 Hr
Beam Angle
270 Deg
Dimensions
1.2 In L X 1.5 In W
Incandescent Equivalent
50 W